Ile kosztuje paliwo

Region

Ceny benzyny i ropy naftowej już przekroczyły magiczne 5 zł. Ile z tej kwoty to rzeczywista cena paliwa, a ile podatki?

Według firmy e-petrol.pl marża stacji paliw wynosi ok. 1 proc ceny detalicznej benzyny 95. W przypadku ON marża to 4 proc. To niewiele zważywszy na to, że właściciel stacji musi opłacić m.in. pracowników i dość duże rachunki. Rok temu marża ta stanowiła 6 proc. ceny detalicznej, ale też ceny ropy były zdecydowanie niższe.

Połowa ceny detalicznej benzyny to podatki: VAT, akcyza oraz opłata paliwowa. Suma tych podatków za benzynę 95 to 50,8 proc. ceny detalicznej, a ON – 44,2. W innych krajach Unii Europejskiej podatki są jeszcze wyższe. Średnio 56 proc. ceny detalicznej benzyny 95 to podatki, natomiast w przypadku oleju napędowego 49 proc.

Ceny hurtowe paliwa w dużej mierze zależą od cen ropy ustalanych w dolarach oraz stosunku złotego do amerykańskiej waluty. Jeśli cena za baryłkę będzie wysoka, a złoty w stosunku do dolara osłabnie, ceny będą rosły.

Rafinerie również doliczają swoją marżę za wyprodukowanie paliwa, ale jeżeli ceny ropy gwałtownie rosną marża maleje. Na początku 2010 r. marża ta wynosiła średnio 4 dolary za baryłkę, a obecnie przy wysokich cenach ropy, jest to jedynie 1,5 dolara.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.