Ile zarabia wójt, ile burmistrz, a ile prezydent?

Region

Sprawdzamy na jaką miesięczną wypłatę mogą liczyć samorządowcy zajmujący najwyższe stanowiska w gminach. Mimo że w kwietniu wyznaczono nowe, niższe limity wynagrodzeń to i tak trudno narzekać na ich wysokość.

Do wyborów samorządowych pozostał już niespełna miesiąc, a kampania z dnia na dzień coraz bardziej rozkręca się. Oprócz górnolotnych idei są też te przyziemne, jak wynagrodzenie. Stanowiska wójta, burmistrza lub prezydenta są dobrze płatne. Sprawdzamy więc jak oblicza się pensję dla samorządowców, w końcu jej wysokość nie bierze się z powietrza. Warto zatem wiedzieć czy jako społeczeństwo dobrze wydajemy nasze pieniądze.

Pracodawcą wójta, burmistrza i prezydenta jest urząd gminy. O wysokości wynagrodzenia decyduje rada gminy w drodze uchwały. Zapisane są w niej wszystkie składowe pensji danego włodarza, czyli wysokość wynagrodzenia zasadniczego oraz poszczególny dodatków (specjalnego, funkcyjnego, za wieloletnią pracę). Ponadto zgodnie z art. 37 ust. 3 maksymalne wynagrodzenie nie może przekroczyć siedmiokrotnej wartości kwoty bazowej, ta zgodnie z ustawą wynosi dokładnie 1 789,42 zł. Oznacza, że maksymalnie włodarz otrzyma 12 525,94 brutto zł.

„Widełki” zasadniczego wynagrodzenia:
1) Prezydent miasta
    powyżej 300 tys. mieszkańców/do 300 tys. mieszkańców  – od 4,8 do 6,2 tys. zł

2) Wójt, burmistrz
    powyżej 100 tys. mieszkańców – od 4,8 do 6,2 tys. zł
    powyżej 15 tys., ale do 100 tys. mieszkańców – od 4,5 do 6 tys. zł
    do 15 tys. mieszkańców – od 4,2 zł do 5,9 tys. zł

Wysokość dodatków funkcyjnych:
1) Prezydent miasta
        powyżej 300 tys. mieszkańców –  do 2,5 tys. zł
        do 300 tys. mieszkańców –  do 2,1 tys. zł

2) Wójt, burmistrz
    powyżej 100 tys. mieszkańców – do 2,1 tys. zł
    powyżej 15 tys., ale do 100 tys. mieszkańców – do 2,1 tys. zł
    do 15 tys. mieszkańców –  do 1,9 tys. zł

I to nie koniec dodatków. Bo włodarzom przysługuje jeszcze dodatek specjalny. Dla pracowników samorządowych dodatek ten przysługuje w kwocie wynoszącej co najmniej 20 proc. i nie przekraczającej 40 proc. łącznego wynagrodzenia zasadniczego i funkcyjnego. Wyjątkiem jest Warszawa i miasta powyżej 300 tys. mieszkańców, tutaj dodatek może wynieść maksymalnie nawet 50 proc. Ponadto istnieje jeszcze coś takiego jak dodatek za wieloletnią pracę, przysługuje on po pięciu latach sprawowania władzy na stanowisku. Za każdy rok liczy się 1 proc., aż do momentu osiągnięcia 20 proc.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.