Grodziszczanie pójdą do urn

Grodzisk Maz.

Grodzisk Mazowiecki dołączył do grona gmin, w których zostanie przeprowadzone referendum w sprawie projektu „wielkiej Warszawy”. Nie obyło się jednak bez dyskusji.

Projekt nowelizacji ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy sygnowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości wywołał prawdziwą burzę w podwarszawskich samorządach. Zakładał on bowiem stworzenie metropolitalnej jednostki samorządu terytorialnego obejmującej swoim zasięgiem 33 gminy. Zgodnie z zapisami ustawy podwarszawskie gminy zostałyby wcielone w granice stolicy, a mieszkańcy wszystkich miejscowości mieliby wybierać prezydenta stolicy.

Warto dodać, że posłowie PiS swojego pomysłu nie skonsultowali z samorządami i mieszkańcami. Dlatego coraz więcej podwarszawskich miejscowości postanowiło zorganizować referenda. W tym gronie znalazł się również Grodzisk Mazowiecki 

Mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego 4 czerwca będą mogli odpowiedzieć na pytanie:„Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Grodzisk Mazowiecki?”. Warianty odpowiedzi „tak” lub „nie”. 

Uchwałę w sprawie przeprowadzania referendum podjęli dziś (środa 26 kwietnia) grodziscy radni. Dodamy, że głosowanie było jednogłośne. Wszyscy radni opowiedzieli się za przeprowadzeniem referendum. 

Nie obyło się jednak bez dyskusji.– Nie wyobrażam sobie żebyśmy naszym mieszkańcom nie dali możliwości zabrania głosu w tej sprawie – powiedział na sesji Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Radna Alicja Pytlińska postulowała, by informacja która trafi do mieszkańców była kompletna i dokładna. – Nie mam nic przeciwko referendum. Chciałabym żeby ta wiedza, która zostanie przekazana była jednak szeroka. I pod względem tego co jest w projekcie tej złożonej uchwały, jak i tego jakie jest nasze stanowisko. Ludzie mają wiedzę prawie żadną. Wielu ma nadzieje, inni obawy – podkreślała.

– Tu chodzi o to, żeby nikt z mieszkańców nie miał pretensji o to, że inni mieszkańcy innych gmin mieli możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie, a mieszkańcy gminy Grodzisk nie – dodał burmistrz.

Pełna relacja z sesji poniżej

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.