Grodziski ZWiK wykrywa nieprawidłowości

Grodzisk Maz.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim prowadzi akcję „zadymiania”. Jej celem jest wykrycie osób, które nielegalnie odprowadzają wody deszczowe do kanalizacji sanitarnej.

Wspomniane „zadymianie” polega na wtłaczaniu do instalacji kanalizacyjnej dymu. Jest on nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt. – Dym szybko rozchodzi się po całej instalacji kanalizacyjnej. Jeżeli wydostanie się poprzez rynnę, to dowód na to, że właściciel nielegalnie odprowadza wody opadowe – mówi Maciej Mański, dyrektor Operacyjny ZWiK.

Takie działania mają na celu zmniejszenie dodatkowych kosztów ponoszonych przez grodziski ZWiK podczas oczyszczania zwiększonej objętości ścieków. Również ma to pomóc w wyeliminowaniu zanieczyszczeń dostających się do rzeki Rokicianki. 

Są już pierwsze efekty opisywanych działań. – Na ten moment wykryliśmy około 40 posesji, które nielegalnie odprowadzały wody opadowe. Kontrole będziemy przeprowadzać do końca tego roku, ale akcja będzie cyklicznie wznawiana, informuje, dyrektor Mański.

Za nielegalne odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji sanitarnej grozi do 10 tys. zł kary, a przy rażących nieprawidłowościach działania takie mogą skutkować nawet ograniczeniem wolności.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.