Grodzisk zyskał honorowego obywatela

Grodzisk Maz.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Grodziska Mazowieckiego podjęto uchwałę o nadaniu honorowego obywatela miasta. Jest nim Adam Szczepanik, znany twórca ludowy.

Urodził się 8 lutego w 1941 r. w Antoniówce w powiecie garwolińskim. Jednak w latach 70-tych zdecydował się przeprowadzić do Wólki Grodziskiej, gdzie mieszka do dziś.

Szczepanik postanowił kontynuować działalność artystyczną swojego ojca, Ludwika. Działalność z tym związaną rozpoczął w 1968 r. Postanowił oddać się pasji rzeźbienia w drewnie. Głównymi motywami jego prac to postacie historyczne, sceny z życia wsi, tematyka sakralna czy rzeźby zwierząt i ptaków. Ponadto zajmuje się malowaniem na płótnie i szkle, a także wytwarzaniem ludowych instrumentów muzycznych, ligawek i trąbit.

Artysta brał udział w wielu konkursach i wystawach. Jest laureatem znaczącej ilości nagród, niektóre z nich to: I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Artystyczne rękodzieło wsi”, wyróżnienia w konkursie „Stare i nowe Mazowsze”, II miejsce w przeglądzie twórczości ludowej Mazowsza, II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Rzeźba ludowa”, nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla Kultury Ludowej”, a w latach 80-tych zdobył trzykrotnie nagrody w międzynarodowych targach francuskich .

Prace Adama Szczepanika można obejrzeć w galeriach sztuki ludowe w Warszawie, Krakowie, Płocku i Toruniu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.