Grodzisk w unijnym projekcie na rzecz zarządzania energią

Grodzisk Maz.

CitiEnGov – do projektu pod taką nazwą wraz w kilkoma miastami partnerskimi przystąpił Grodzisk Mazowiecki. Jego celem jest wdrożenie lokalnej polityki energetycznej i promocja dobrych praktyk, w tym korzystania z odnawialnych źródeł.

W przedsięwzieciu uczestniczą m.in Bydgoszcz oraz austriackie Weiz i włoska Ferrara. – Projekt CitiEnGov (od „Cities for a Good Energy Governance”: miasta na rzecz dobrego zarządzania energią), w którym Grodzisk Mazowiecki uczestniczy wspólnie z dziewięcioma partnerami z innych krajów, wychodzi z założenia, że zużycie energii, efektywność  energetyczna i popularyzacja odnawialnych źródeł energii to jedno z poważnych wyzwań, przed którymi stoją miasta. Nadto wskazane jest, aby miasta pełniły w tym względzie aktywną politykę, były swoistym lokalnym liderem. Poza tym problemy i wyzwania, które stoją przed miastami w obszarze Europy Środkowej, są rodzajowo do siebie podobne. Stąd idea pracy zespołowej i dzielenia się wynikami – tłumaczy Marian Czyżewski, pełniący od niedawna funkcję menadżera energii w grodziskim magistracie.

– Planowane działania łączą się z już podjętymi przez nasze miasto – takimi jak istotne wsparcie finansowe wymiany kotłów grzewczych dla mieszkańców. Działania antysmogowe także będą w obszarze zainteresowania tego projektu – dodaje.

Utworzenie stanowiska menedżera ma także związek z realizacją projektu. – Powołanie z początkiem bieżącego roku stanowiska menadżera energii w strukturze naszego urzędu, stawia po raz kolejny nasze miasto w gronie liderów – kilkunastu miast w kraju, które zdecydowały się na taką inicjatywę – zaznacza Czyżewski.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.