Grodzisk i Ożarów z dużym dofinansowaniem

Region

Ponad 7 mln zł dofinansowania na termomodernizację budynków oraz poprawę efektywności energetycznej i bezpieczeństwa otrzymały gminy Grodzisk Mazowiecki i Ożarów Mazowiecki. Na co konkretnie zostaną wydane pieniądze?

Z puli przeszło 7 mln zł 1,5 mln zł trafi do Grodziska Mazowieckiego, pozostałe 5,5 mln zł trafi do Ożarowa Mazowieckiego. – Podpisaliśmy kolejne umowy na dofinansowanie trzech projektów. Tym razem środki unijne pozwolą przeprowadzić niezbędną modernizację m.in. kościoła w Grodzisku Mazowieckim i szkoły w Ożarowie. Oznacza to nie tylko lepsze warunki i oszczędności, ale też wiele korzyści dla środowiska naturalnego. Natomiast uruchomienie systemu alarmowego w Grodzisku Mazowieckim z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa jego mieszkańców – mówi Wiesław Raboszczuk, wicemarszałek województwa.

Grodziska parafia otrzyma ponad 1 mln zł. Za pieniądze z dotacji i własne środki zostanie wykonana termomodernizacja kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. W kościele pojawią się pompy ciepła, kocioł gazowy, i zewnętrzne przyłącza do pomieszczeń technicznych. Dodatkowo wykonane zostaną instalacje m.in. ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania. Planowane jest również ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu i wymiana stolarki okiennej.

Natomiast sama gmina otrzyma pieniądze na uruchomienie zintegrowanego systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. Do połowy 2019 w gminie ma się pojawić 15 punktów alarmowych. – Chcemy, by można było powiadamiać mieszkańców naszego miasta i gminy zarówno syrenami, ale również głosowo. Uważamy, że ten system będzie bardzo pomocny w funkcjonowaniu miasta szczególnie, że tych zagrożeń przybywa. Jesteśmy akurat w pobliżu autostrady A2, mamy bardzo ruchliwą linię kolejową gdzie różne rzeczy są wożone i mogą pojawić się zagrożenia. Powinniśmy mieć możliwość komunikacji z mieszkańcami bardzo szybko i skutecznie. Mamy nadzieję, że pierwsze systemy zaczną już w przyszłym roku funkcjonować – mówi Piotr Galiński, zastępca burmistrza Grodziska Mazowieckiego.

Natomiast samorząd Ożarowa Mazowieckiego otrzymał 5,5 mln zł. Te pieniądze pomogą efektywność energetyczna Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Janusza Kusocińskiego i Pływalni Miejskiej. W ramach projektu zostaną wykonane prace termomodernizacyjne podnoszące efektywność systemu cieplnego i wentylacyjnego.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.