Gdzie powstanie Akademia Legii?

Grodzisk Maz.

Centrum szkoleniowe stołecznego klubu ma powstać na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki. Znalezienie lokalizacji wcale nie było łatwe. W końcu wybór Legii padł na Urszulin.

W lutym Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego i Dariusz Mioduski, większościowy udziałowiec Legii podpisali porozumienie w sprawie budowy Akademii (na zdjęciu). O sprawie mówiło się już od kilku miesięcy, jednak brakowało konkretów. Przed długi czas w temacie pojawienia się Legii w Grodzisku panowała cisza.

Podpisanie porozumienia rozwijało wątpliwości, jednak pozostało kilka znaków zapytania. Legia wybuduje centrum szkoleniowe na terenie gminy. Przed długi czas pojawiały się pomysły, gdzie zakotwiczy Legia. Mówiło się o Chlebni, Urszulinie oraz Książenicach. Jak to wygląda w praktyce? – Obiekt Akademii Piłkarskiej Legii będzie zlokalizowany na terenie wsi Urszulin, tuż przy granicy z wsią Książenice tak, że dojazd do terenu ośrodka będzie prowadził od strony Książenic, od ul. Olszowej, która odchodzi bezpośrednio od ronda w Książenicach i biegnie do wsi Urzut w gminie Nadarzyn. Stąd być może mylne informacje, że miałby się on znajdować w Książenicach. Nigdy nie była rozważana żadna lokalizacja w Książenicach – wyjaśnia Monika Kwiczak, koordynator projektu lokalizacji Akademii Legii.

Jednak pod uwagę była brana Chlebnia. Dlaczego Akademia nie powstanie właśnie tam? – Wiosną zeszłego roku, gmina zaproponowała Legii lokalizację ośrodka we wsi Chlebnia. Miał to być teren dawnych stawów Chlebińskich. Z tą lokalizacją wiązały się jednak dwie niedogodności. Po pierwsze nieruchomość ta nie należała do zasobu gminy i wymagała wcześniejszego odkupienia jej od spółdzielni rolniczej, czyli obecnego właściciela, a następnie wydzierżawienia terenu Legii. To wiązałoby się z dużymi kosztami dla gminy i nie do końca odpowiadało Legii, która preferowała zakup gruntu, a nie dzierżawę. Gmina natomiast nie mogła zaoferować sprzedaży nieruchomości ze względu na przepisy obowiązujące jednostki samorządowe. Drugą niedogodnością były trudne warunki geologiczne oferowanej nieruchomości.  Po przeprowadzeniu badań geologicznych tego terenu okazało się, że ma on słabą nośność i wymagałby ogromnych nakładów finansowych związanych z wymianą gruntu – tłumaczy Kwiczak.

Warszawski klub wytrwale szukał dogodnego miejsca na terenie gminy Grodzisk. W końcu się udało. – Legia sama zaczęła szukać innych dostępnych lokalizacji. Ponieważ byli bardzo zadowoleni ze współpracy z burmistrzem i urzędem, szukali innego terenu w granicach naszej gminy. I znaleźli taki w południowej części gminy. Teraz zamierzają bezpośrednio zakupić teren od prywatnego właściciela, bez pośrednictwa gminy. Była to ich indywidualna decyzja. To rozwiązanie jest korzystniejsze zarówno dla Legii jak i gminy – przedstawia koordynator projektu lokalizacji Akademii Legii.

Wszystkich zastanawia, kiedy ruszy budowa centrum szkoleniowego. Jednak wszystko jest jeszcze w powijakach. Najpierw stołeczny klub musi nabyć grunty. – Obecnie Legia pracuje nad umowami dotyczącymi nabycia ziemi. Nabycie nastąpi po przeprowadzeniu podziału geodezyjnego działek. Architekci Legii kończą prace nad koncepcją architektoniczną dostosowaną do tego docelowego podziału. Inwestor prowadzi również prace nad dokumentacją  potrzebną do wystąpienia o decyzję środowiskową i decyzję lokalizacji inwestycji celu publicznego. Są to dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę – informuje Kwiczak.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.