Fotoradary widoczne z daleka

Region

Zamiast szarych, zlewających się z otoczeniem skrzynek, żółte i odblaskowe – tak mają wyglądać skrzynki z fotoradarami według projektu rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury.

Jaskrawy kolor obudowy fotoradaru ma spowodować, że kierowca już  daleka będzie widział maszt z urządzeniem. Aby uniknąć nałożenia mandatu będzie musiał zwolnić. Dodatkowo obudowa fotoradaru będzie zasłaniana, jeśli w środku nie będzie urządzenia pomiarowego. Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące, stacjonarne fotoradary nie będą mogły być umieszczone bliżej niż jeden kilometr od siebie w obszarze zabudowanym, a poza nim w odległości nie mniejszej niż pięć kilometrów od siebie.

Jednak to nie jedyne zasady, jakie ma wprowadzić nowe rozporządzenie. Zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym, strażnicy miejscy mogą używać fotoradaru na obszarze zabudowanym. Miejsce pomiaru prędkości musi być uzgodnione z komendantem lokalnej policji. Problem w tym, że nie ma jeszcze przepisów wykonawczych i tak naprawdę strażnicy nie mogą dokonywać samodzielnie pomiarów prędkości. Nowe rozporządzenie zawiera zapisy, które pozwoliłyby korzystać straży miejskiej z ich przywilejów.

Projekt rozporządzenia został skierowany do konsultacji międzyresortowych.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.