Flaga na maszt!

Region

Dziś 2 maja, czyli dzień, w którym szczególnie pamiętamy o znaczeniu naszej flagi narodowej. To jedyna taka data, która jest jedyną w kalendarzu występującą między dwoma dniami wolnymi od pracy – 1 maja i 3 maja.

To polskie święto wprowadzono na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Choć nie jest to wolny dzień od pracy to wiele osób, z uwagi na umiejscowienie daty w kalendarzu, bierze tzw. wolne. Czemu akurat 2 maja, a nie inny dzień przypadł jako „dzień flagi”? Chodziło o to, by w ten dzień Polakom towarzyszyły refleksje o szczytnych kartach historii naszego kraju i wypełnieni wolnego dnia między świętami narodowymi. Ponadto 2 maja wybrano też aby podkreślić obchody Światowego Dnia Polonii.

Od wielu lat w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej organizowane są wszelkie akcje i manifestacje patriotyczne. 2 maja 2009 r. w Bytomiu 500 osób utworzyło z parasolek biało-czerwoną flagę. Co ciekawe, modne zaczęły być kokardy narodowe. Zwyczaj spopularyzował prezydent Lech Kaczyński, kontynuował go Bronisław Komorowski i obecnie robi to Andrzej Duda. 

Ale nie tylko w Polsce obchodzone jest święto flagi. Również w innych krajach czci się barwy narodowe, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.

A czy Ty, wywiesiłeś już biało-czerwoną flagę?

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.