Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Region

Na cukrzycę, zaburzenie metaboliczne, które objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi, cierpi na świecie 285 mln osób. Liczba nowych zachorowań rośnie jednak w tak dramatycznym tempie, że Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, iż w 2030 r. liczba ta wyniesie 438 mln. W latach 1985-2007 liczba chorych na cukrzycę wzrosła aż pięciokrotnie.

Ma to duży związek ze starzeniem się społeczeństw i przejmowaniem przez coraz większe rzesze ludzi „zachodniego” stylu życia, który charakteryzuje wysokokaloryczna dieta, brak ruchu, przewlekły stres. Aż 90 proc. przypadków choroby stanowi bowiem cukrzyca typu 2, na którą narażone są przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, prowadzące siedzący tryb życia.

Odzwierciedla to choćby ostatni raport polskiej Koalicji na Rzecz Walki Cukrzycą, z którego wynika, że wskaźnik masy ciała (BMI) statystycznej chorej z cukrzycą w Polsce wynosi 30, co oznacza pierwszy stopień otyłości, a dla statystycznego mężczyzny z cukrzycą wynosi 28, co oznacza nadwagę z zagrożeniem otyłością. U kobiet chorych na cukrzycę częściej niż u panów występuje otyłość olbrzymia – 5 proc. badanych ważyło więcej niż 100 kg, przy średnim wzroście tej grupy 158 cm.

W Polsce liczba chorych na cukrzycę jest szacowana na 2,6 mln, z czego 750 tys. żyje bez świadomości choroby i nie leczy się. Tymczasem, nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, jak zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg, utrata wzroku. Szacuje się, że cukrzyca i jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych.

Dlatego bardzo ważne jest, by każda osoba po 45. roku życia mierzyła poziom glukozy we krwi przynajmniej raz na trzy lata, kiedy znacznie wzrasta ryzyko cukrzycy typu 2, przypomniał dr hab. Leszek Czupryniak. Osoby z grup ryzyka, tj. otyłe i z nadwagą, z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia, zaburzeniami lipidowymi (wysoki cholesterol), mające krewnych z cukrzycą (uwarunkowania genetyczne) powinny mieć taki pomiar wykonywany raz w roku. „Cukrzyca jest taką chorobą, która może się toczyć wiele lat i wywoływać szkody w organizmie, ale nie dawać żadnych objawów” – zaznaczył specjalista.

Okazją do zmierzenia poziomu glukozy we krwi mogą być bezpłatne badania organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w różnych miastach Polski. Można je m.in. wykonać w sobotę i niedzielę w Centrum Handlowym Złote Tarasy w Warszawie, w godzinach 10-21. Wszyscy chętni będą też mogli zasięgnąć fachowej porady wykwalifikowanych pielęgniarek z Cukrzycowego Centrum Edukacji Lilly, które na dwa dni zagości w centrum handlowym. W niedzielę bezpłatne badania glukozy oraz pomiary ciśnienia tętniczego i masy ciała będą się odbywać w godz. 9-17 w holu głównym Pałacu Kultury i Nauki.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.