Dziś 74. rocznica Powstania Warszawskiego

Region

Jak co roku 1 sierpnia o godz. 17.00 zawyją syreny. Warszawa stanie na minutę, by oddać hołd Powstańcom, którzy w 1944 r. zdecydowali się walczyć z nieludzką okupacją.

Godzina 17.00 1 sierpnia 1944 r. To godzina „W”. Wtedy rozpoczęła się największa akcja zbrojna w okupowanej przez Niemców w Europie. Powstańcy przez 63 dni prowadzili samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi. Straty w ludziach i zniszczenia były ogromne: około 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli, z powodu nalotów i ostrzału zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. W gruzach legło wiele bezcennych zabytków i obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

Powstanie nie objęło jedynie Warszawy. Walki toczyły się również w podwarszawskich miejscowościach, m.in. w Raszynie i Pruszkowie. Powstańcom nie udało się zdobyć radiostacji w Raszynie. W Pruszkowie ważnym punktem powstania była zaś elektrociepłownia, którą Powstańcy z oddziału Nenufar pod dowództwem inż. por. Stefana Kwiatkowskiego ps. Zabłocki zdobyli właśnie 1 sierpnia 1944 r. Tu akcja zaczęła się o godz. 19.00, a sygnałem do rozpoczęcia działań była syrena jednego z pruszkowskich zakładów. Niemcy szybko odbili elektrociepłownie z rąk Powstańców. Wielu z nich zdołało uciec, kilku ludzi z grupy szturmowej zostało aresztowanych. Konrad Kurc ps. Joland został rozpoznany przez jednego z rannych Niemców i po okrutnym śledztwie rozstrzelany na rampie kolejowej w Pruszkowie. 

W trakcie Powstania Warszawskiego w Pruszkowie został utworzony obóz przejściowy Dulag 121. Pierwszy transport wypędzonych warszawiaków dotarł do obozu w dniu 7 sierpnia. Znalazło się w nim około 5 tys. ocalałych z rzezi mieszkańców warszawskiej Woli. Dulag działał do 16 stycznia 1945 r. i szacuje się ze przeszło przez niego nawet 650 tys. osób. Więcej informacji o obozie oraz historie osób, które przez niego przeszły znajdziecie tutaj.

Powstanie zakończyło się 3 października 1944r.. Dzień wcześniej akt kapitulacji w dworku Anieli Urbanowiczowej w Ożarowie, podpisali go von dem Bach, płk Kazimierz Iranek-Osmecki i ppłk Zygmunt Dobrowolski, którzy mieli pełnomocnictwo dowódcy AK. 

W naszym rejonie odbędą się uroczystości związane z upamiętnieniem Powstania Warszawskiego. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Dziś o godz. 17.00 jak co roku Warszawa stanie na minutę, by oddać hołd Powstańcom, którzy w 1944 r. zdecydowali się walczyć z nieludzka okupacją. Jeden z naszych czytelników zaproponował by i mieszkańcy Pruszkowa w ten sposób oddawali Powstańcom hołd. Co o tym sądzicie?

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy