Dowody bez uroczystości

Region

Pomysł wręczania dowodów osobistych podczas uroczystych sesji rad gmin raczej bez szans na wdrożenie. Zdaniem MSWiA nie ma na to pieniędzy, a sama uroczystość byłaby zbędnym utrudnieniem dla obywateli.

Pomysł wręczania dowodów osobistych podczas uroczystych sesji rad gmin raczej bez szans na wdrożenie. Zdaniem MSWiA nie ma na to pieniędzy, a
sama uroczystość byłaby zbędnym utrudnieniem dla obywateli. Z pomysłem wprowadzenia ustawowego obowiązku uroczystego przekazywania dowodu osobistego po osiągnięciu pełnoletniości wystąpił do MSWiA poseł Wojciech Szczęsny Zarzycki z PiS. Jego zdaniem uroczystość taka wzmocniłaby ducha patriotyzmu wśród młodych obywateli.

Poseł zaproponował, aby każdy młody człowiek wraz z dowodem, otrzymywał egzemplarz konstytucji wraz z flagą złożoną w specjalnym etui oraz hymn na odpowiednim nośniku. Przy czym uroczystość wręczania dowodów osobistych i proponowanych „wyprawek” powinna – jego zdaniem – odbywać się kilka razy w roku, stanowiąc jeden z punktów sesji rady gminy.

Zdaniem wiceszefa MSWiA Piotra Kołodziejczyka, ustanowienie takiego obowiązku, spowodowałoby wiele niepotrzebnych utrudnień. – Oczekiwanie na uroczyste wręczenie dowodów osobistych mogłoby być źródłem strat i przyczyną istotnych utrudnień i komplikacji dla obywateli – zaznacza minister w odpowiedzi na interpelację.

Wątpliwości ministerstwa dotyczą też organizacji takich uroczystości. MSWiA wylicza, że w latach 2011-2016 liczba wydawanych po raz pierwszy (18-latkom) dowodów osobistych sięgnie 380-460 tys. rocznie.

– Przyjęcie wspomnianej w wystąpieniu propozycji wiązałoby się z koniecznością zorganizowania uroczystości wręczenia dowodów osobistych w odpowiednim pomieszczeniu, a samą uroczystość musieliby przeprowadzić odpowiednio przygotowani pracownicy. Oznaczałoby to konieczność wyasygnowania środków pieniężnych na dostosowanie pomieszczeń, przeszkolenie pracowników itd. – tłumaczy Kołodziejczyk. Jego zdaniem, w obliczu kryzysu finansowego nie ma na to szans.

Jako alternatywne narzędzie służące wzmocnieniu patriotyzmu wśród obywateli minister zaproponował „zastosowanie adekwatnych środków wychowawczych stosowanych w toku edukacji dzieci i młodzieży”.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.