Dbajmy o bezpieczeństwo zwierząt

Region

Noc sylwestrowa to dla ludzi czas hucznej zabawy i to nie tylko z uwagi na wszechobecne imprezy, muzykę oraz tańce, ale też fajerwerki. Huk spowodowany przez pokazy pirotechniczne powodują ogromny stres u zwierząt, co w efekcie może mieć przykre skutki.

Zawsze w ostatni dzień roku rozpoczynamy zabawę sylwestrową. Wówczas głównie myślimy tylko o tym, żeby dobrze się bawić. Tymczasem warto zwrócić uwagę na naszych czworonożnych pupili, jak również na zwierzęta bezdomne i dzikie. Wiele samorządów w Polsce rezygnuje z pokazów pirotechnicznych. W tym gronie od lat jest Podkowa Leśna, a podczas nadchodzącego Sylwestra dołączy Grodzisk Mazowiecki – zamiast hucznych środków wybuchowych zaplanowano pokaz laserowy. 

– Sztuczne ognie to dla zwierząt ogromny stres i cierpienie. Wystraszone psy i koty uciekają właścicielom z domów i posesji. Pokaz laserowy zaoszczędzi cierpienia związanego z hukiem rac i petard naszym czworonogom – napisano na stronie Grodziska Mazowieckiego.

Ale wiadomym jest, że nie wszyscy, a nawet większość imprezowiczów nie dołączy się do tego grona. Dlatego też właściciele czworonogów powinni zadbać o to, aby ich pupile przeżyły ten okres w spokoju. Zatem jak zminimalizować stres zwierząt? Pomóc może wizyta u weterynarza i przepisanie odpowiednich środków uspokajających, zwykła obecność przy swoim pupilu lub – jeśli to niemożliwe – pozostawienie zwierzaka w domu z włączoną muzyką. Może to dziwne, ale muzyka może choć częściowo zagłuszyć hałas dobiegający z zewnątrz. 

Dobrym sposobem będzie też zamknięcie okien i zasłonięcie żaluzji. Jeśli jednak nasze zwierzę ucieknie i zgubi się, szybko zadzwońmy na straż miejską – 986 lub numer alarmowy – 112.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.