Dawne protokoły Rady Miejskiej

Pruszków

Na miłośników historii Pruszkowa czeka wyjątkowa publikacja. Księga protokołów Rady Miejskiej oraz Księga Magistratu miasta Pruszkowa z przełomu lat 1917-1918 to szansa na sięgnięcie do korzeni.

Pruszków świętuje swoje stulecie. Mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych, ale warto pamiętać, że minione lata na trwałe zapisały się na kartach historii. Niektóre z nich można odkryć i dokładnie prześledzić. Książnica Pruszkowska w formie publikacji wydała księgi: protokołów Rady Miejskiej 21 maja 1917 – 3 stycznia 1918 oraz protokołów magistratu 18 września 1917 – 22 stycznia 1918.

To szansa na odkrycie początków Pruszkowa jako miasta. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli szansę dowiedzieć się o problemach, z którymi zmagano się blisko 100 lat temu. Pamiętać należy, że sytuacja była niezwykle trudna. Mowa o czasie powojennym, kiedy należało wszystko porządkować i budować. W tamtym okresie mieszkańcy zmagali się również z niedoborem żywności. 

Kumulacja problemów oznaczała ogromne wyzwanie dla władz miasta. Musieli podjąć wysiłek, aby zapewnić bezpieczeństwo i możliwość rozwoju mieszkańcom byłej osady Pruszków oraz wsi Wyględów, Tworki, Józefów, Żbików, Żbikówek i Pohulanka. Dyskusje podczas posiedzeń Rady Miejskiej niejednokrotnie były długie, szukano najlepszych rozwiązań. Wszystko po to, aby stworzyć podstawy do możliwie najlepszego funkcjonowania Pruszkowa.

Wspomniane materiały źródłowe to kopalnia wiedzy. Publikacja Księgi protokołów Rady Miejskiej oraz Księga Magistratu miasta lat z przełomu 1917-1918 pozwala zagłębić się w początki Pruszkowa. Miłośnicy historii powinni być usatysfakcjonowani.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.