Czekają na podpisanie porozumienia

Nadarzyn

Nadarzyn chce wykonać kolejny krok w stronę utworzenia liceum ogólnokształcącego przy ul. Żółwińskiej. Gmina czeka na podpisanie porozumienia w tej sprawie ze starostwem powiatowym w Pruszkowie. Czas nagli...

Po decyzji rady powiatu pruszkowskiego w Nadarzynie wybuchła euforia. 7 lutego gmina dostała zielone światło dla utworzenia liceum ogólnokształcącego przy ul. Żółwińskiej. Wielka radość musiała zejść na bok wobec kolejnych wyzwań. Konieczne jest podpisanie porozumienia ze starostwem powiatowym, a także uzyskanie akceptacji kuratorium i wprowadzenie liceum do siatki szkół.

10 lutego wójt gminy Nadarzyn Janusz Grzyb wraz z przedstawicielami komitetu społecznego „Inicjatywa dla utworzenia Liceum Ogólnokształcącego w Nadarzynie” złożyli w starostwie cztery kopie porozumienia dotyczące powstania liceum. Przysłowiowej kropki nad „i” jednak nie postawiono. – Dlaczego strona powiatu pruszkowskiego zwleka z podpisaniem porozumienia ustalającego warunki przyjęcia zadania polegającego na założeniu i prowadzeniu z dniem 1 września 2017 r. liceum ogólnokształcącego w Nadarzynie przy ul. Żółwińskiej – z takim pytaniem 13 lutego do Zarządu Powiatu Pruszkowskiego zgłosił się Marcin Rybicki, członek komitetu społecznego.

W Nadarzynie mają świadomość, że czas odgrywa kluczową rolę. – Do końca marca musimy załatwić formalności. Konieczna jest uchwała rady gminy o sieci szkół. Pamiętajmy również, że porozumienie musi się uprawomocnić, co trwa około dwóch tygodni. Nie rozumiemy, dlaczego starosta zwleka z podpisem – mówi nam Marcin Rybicki.

W środę (15 lutego) przedstawiciele komitetu społecznego mają zaplanowane spotkanie z przedstawicielami starostwa. Chcą wyjaśnić, z czego wynika zwłoka. – Pojawiła się nutka niepewności. Radość została zachwiana, dlatego wybieramy się do starostwa i chcemy wyjaśnić sprawę – zaznacza przedstawiciel komitetu społecznego. 

Starostwo zapewnia, że robi wszystko, aby porozumienie między stronami zostało podpisane jak najszybciej. – Z uwagi na to, że każdej ze stron szczególnie zależy na jak najszybszym zamknięciu tej sprawy wierzę, że podpisanie porozumienia jest kwestią czasu, jednak pod warunkiem, że jego zapisy będą akceptowalne dla obu stron. Zapisy, które są przedmiotem negocjacji dotyczą warunków wypowiedzenia przez Gminę Nadarzyn porozumienia dotyczącego prowadzenia szkoły. Gmina wnioskuje, aby okres wypowiedzenia wynosił 12 miesięcy, natomiast Zarząd Powiatu stoi na stanowisku, że okres ten powinien trwać 48 miesięcy, czyli dokładnie tyle ile będzie trwał cykl nauczania w Liceach Ogólnokształcących na mocy nowej ustawy o edukacji – wyjaśnia Krzysztof Bukowski z pruszkowskiego starostwa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.