„Czad i ogień. Obudź czujność!”

Raszyn

To tytuł kampanii prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach której 27 listopada minister Mariusz Błaszczak spotkał się z uczniami jednej ze szkół podstawowych w Raszynie oraz seniorami. Temat przewodnim były zagrożenia związane z sezonem grzewczym.

– Chcemy zrobić wszystko, żeby liczba ofiar czadu i ognia był jak najmniejsza. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo, stąd nasza kampania i dzisiejsze spotkanie – mówił szef MSWiA podczas wizyty w Szkole Podstawowej im. Cypriana Godebskiego w Raszynie.

Celem kampanii jest uświadamianie jak śmiertelnymi zagrożeniami są czad i ogień. O tym jak się przed nimi chronić przedstawiał Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Podczas spotkania został zaprezentowany również spot przedstawiający z jakimi przeciwnikami mamy do czynienia (dostępny pod artykułem).

Czym tak naprawdę jest tzw. czad? To tlenek węgla, który jest bezbarwny, bezwonny i nie ma żadnego smaku… Nie jesteśmy w stanie go wyczuć. Co prawda zdarza się, że ofiara zatrucia, zanim zaśnie zorientuje się, że jest osłabiona i ma mdłości, ale to wyjątkowo mało skuteczny sposób na obronę przed czadem. Na ogół człowiek jest coraz słabszy, w końcu traci przytomność i jeśli nikt w porę nie zareaguje – umiera.

Dlatego aby rozpoznać zagrożenie związane z czadem potrzebujemy specjalnych czujników. Są one niedrogie i ogólnodostępne, a mogą Wam uratować życie. Ale pamiętajcie! Jeśli podejrzewacie, że w pomieszczeniu obecny jest czad wtedy otwórzcie okna i porządnie przewietrzcie mieszkanie, a jeśli zajdzie taka potrzeba wezwijcie straż pożarną lub pogotowie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.