Co z rozbudową piastowskiego LO?

Piastów

O tym, że Piastów szykuje się do rozbudowy Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza i budowy hali sportowej słyszymy od dawna. W minionym roku rozpoczęły się poszukiwania prywatnego partnera, który ma wspomóc miasto w tym przedsięwzięciu. Sprawdzamy co aktualnie dzieje się w sprawie inwestycji.

Na rozpoczęcie prac budowlanych miasto liczyło już w 2016 r. Jednak kilka kwestii wpłynęło na opóźnienie. W maju 2017 r. w rozmowie z naszą redakcją burmistrz Piastowa wyjaśniał, że było to m.in. półroczne oczekiwanie na pozwolenie na budowę oraz zakwestionowanie wycinki drzew kolidujących z rozbudową liceum. Wówczas usłyszeliśmy, że realnie patrząc w 2017 r. nie uda się rozpocząć tej inwestycji. Plus był taki, że niedługo później rozpoczęto poszukiwania prywatnego partnera, bowiem miasto nie chciało realizować samodzielnie tak dużej inwestycji. A przypomnijmy, że nie tylko chodzi o modernizację starego budynku szkoły a budowę nowego obiektu dydaktycznego oraz powstanie hali sportowej. 

Tutaj nasuwa się podstawowe pytanie: co dalej z rozbudową LO im. Mickiewicza? – Działamy zgodnie z założonym planem. Uruchomiliśmy procedurę wyłonienia partnera prywatnego do tego działania. Jesteśmy po pierwszej turze rozmów z firmami, które zostały zakwalifikowane do tego etapu (trzy przedsiębiorstwa – przyp. red). W najbliższych dniach czeka nas druga tura rozmów i będziemy zmierzali do szczęśliwego końca – zapowiada Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa. – Bardzo chcielibyśmy, żeby prace rozpoczęły się jeszcze przed wakacjami lub żebyśmy mieli chociaż podpisaną umowę – podkreśla.

Pierwotnie zakładano, że w „Mickiewiczu” będzie funkcjonowało również gimnazjum, ale z wiadomych przyczyn (nie tak dawno wdrożona reforma systemu oświatowego) tak się nie stanie. Dlatego projekt nieco się zmienił. – Wróciliśmy do starego systemu, czyli do pięciu szkół podstawowych i dwóch średnich, w tym jednej naszej. Chcemy realizować to zadanie najlepiej jak się uda, czyli zapewnić godne warunki nauki w dużym liceum. Zakładamy, że liceum czteroletnie w naszej wizji mogłoby składać się z czterech oddziałów na każdym poziomie, czyli łącznie 16 oddziałów. Tyle jesteśmy w stanie zabezpieczyć jakościowo w rozbudowanej szkole. Tak, żeby były nowoczesne pracownie, nie było ciasnoty i pojawiły się wszelkie udogodnienia wiążące się z nowoczesnym budynkiem – mówi nam Szuplewski.

Kiedy będzie można podziwiać odmieniony obiekt? Jak wyżej już przeczytaliście piastowski magistrat chce rozpocząć prace budowlane jeszcze przed nadchodzącymi wakacjami. Dowiedzieliśmy się też, że jeśli uda się przeprowadzić wszystko zgodnie z planem to rok szkolny 2019/2020 powinien być tym, który pokaże „nowe ja” LO im. Mickiewicza. Dodajmy, że budowa ma trwać w trakcie pracy szkoły, a roboty będą prowadzone etapami.
 
Pytanie tylko czy nowy obiekt przyciągnie nowych uczniów… Bo przypomnijmy, że w 2013 roku zarząd powiatu pruszkowskiego wypowiedział porozumienie dotyczące prowadzenia szkoły przez miasto. Piastów podjął starania, aby odzyskać liceum. Walka ta zakończyła się sukcesem i od września 2015 roku placówka ponownie jest w rękach miasta. – To się odbywa powoli. Fatalnie na frekwencję zaważyła ta sytuacja sprzed paru lat. Los szkoły był niepewny… Teraz widać, że liceum odzyskuje sympatię uczniów i rodziców i cieszy się sporym zainteresowaniem – zaznacza burmistrz. – Zawsze też było pytanie o jej przyszłość, bo to dobra szkoła, mała, kameralna i bezpieczna, nieźle ucząca, ale co z tego, bo rodzic pośle dziecko do pierwszej klasy, a za dwa lata nie będzie już szkoły. Dzisiaj tego zagrożenia nie ma. Można bezpiecznie wysłać dziecko do nowej szkoły na miejscu, a to też jest ważne – zapewnia.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.