Cenny zabytek obok nas

Grodzisk Maz.

Szwedzkie Góry – co to takiego? Niewiele osób wie, że teren znajdujący się w podgrodziskiej Chlebni to jeden z najcenniejszych zabytków na Mazowszu.

Szwedzkie Górki to pozostałość średniowiecznego grodziska. Niegdyś znajdowała się tu osada ludności kultury łużyckiej, która na przełomie X i XI wieku zamieniła się w grodzisko. Z czasem (XII w.) przekształcono je w gród o charakterze obronnym. Prawdopodobnie Górki Szwedzkie były siedzibą rycerską. Jej istnienie zakończył pożar.

W ubiegłym roku Szwedzkie Górki przeszły rewitalizacje. Przeprowadzono tam prace archeologiczne i odsłonięto wały dawnego grodu. Teren oznaczono drewnianymi kłodami, uporządkowano zieleń, stworzono ścieżkę edukacyjną, dzięki której osoby odwiedzające to miejsce mogą w łatwy i przystępny sposób poznać jego historię. Szwedzkie Góry mają bowiem przyciągać nie tylko mieszkańców, ale i turystów czy pasjonatów historii. Zwłaszcza, że historia Górek jest jednocześnie historią samego Grodziska Mazowieckiego.

Szwedzkie Górki można odwiedzać codziennie. Choć dojazd nie jest łatwy, to warto zadać sobie trochę trudu. Jak mówią opiekunowie tego miejsca, praktycznie każdego dnia ktoś je odwiedza. – Organizujemy spacery historyczne, wycieczki dla szkół oraz seniorów. Górki Szwedzkie często są również miejscem odwiedzanym podczas wycieczek rowerowych czy rodzinnych spacerów – mówi Łukasz Nowacki z Willi Radogoszcz.

To nie koniec. Willa Radogoszcz już po raz drugi będzie organizowała imprezę, która pozwoli odkryć „Tajemnice Gór Szwedzkich”. Ubiegłoroczną imprezę odwiedziły setki osób. – W tym roku organizujemy to wydarzenie 17 września. Będą rekonstrukcje, pokazy, spektakl ognia i wiele innych. Liczymy, że i tym razem publiczność dopisze – podkreśla Łukasz Nowacki. – Dokładny harmonogram jest jeszcze w przygotowaniu – dodaje.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.