Cel osiągnięty, kierowcy jeżdżą wolniej

Uncategorized

W maju przy ul. Środkowej w Opaczy Kolonii pojawiła się elektroniczna tablica z rejestratorem prędkości. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy mieli zdejmować nogę z gazu. Czy udało się osiągnąć zamierzony efekt?

Tablica, która stoi przy ul. Środkowej w Opaczy Kolonii ma wbudowany rejestrator prędkości. Gdy kierowca jedzie zbyt szybko pojawiają się na niej informacje o prędkości pojazdu i… karach jakie zapłaciliby za zbyt szybką jazdę. Nie brakuje również informacji o punktach karnych, które wpłynęłyby na konto kierowcy, gdyby pomiar wykonywała policja. Podobny system działa na ul. Warszawskiej w Ursusie. Tam przy jednym z przejść dla pieszych wyświetlana jest jedynie informacja z prędkością nadjeżdżającego samochodu oraz komunikatem „zwolnij” jeśli prędkość jest zbyt duża (powyżej 40 km/h).

Głównym celem ustawienia tablicy z rejestratorem było zmuszenie kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Czy udało się osiągnąć zamierzony efekt? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do michałowickich włodarzy. – Efekty są, a system ma potencjał. Tablica działa w dwóch trybach: bez działającego wyświetlacza oraz gdy pomiary są wyświetlane. Widzimy, że w tym drugim przypadku średnia prędkość jaką osiągają kierowcy jest niższa, od tej z jaką jeżdżą gdy tablica ma nieaktywny wyświetlacz – mówi nam Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice. – Wielu kierowców dzwoniło do urzędu z pytaniami czy te urządzenia robią zdjęcia i czy mają czekać na mandaty – dodaje wójt.

Okazuje się, jednak że nie wszyscy kierowcy jeżdżą ul. Środkową przepisowo… – Nadal zdarzają się sytuacje, kiedy kierowcy ignorują nie tylko przepisy, ale również informacje wyświetlane na tablicy. Rozmawiamy z policją by zwiększyć wydajność tego systemu i połączyć to z działaniami prewencyjnymi – zaznacza wójt.

Jedno jest pewne tablica z ul. Środkowej szybko nie zniknie. – Wspólnie z powiatem staramy się o dofinansowanie na rozszerzenie tego systemu o kolejne punkty. Dziś jednak nie chce jeszcze zdradzać szczegółów tego projektu – dodaje Krzysztof Grabka.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.