Budżety samorządów będą bardziej pilnowane

Region

Samorządy źle planują budżety przez co rząd ma trudności z szacowaniem prognoz dla Komisji Europejskiej. Dlatego ministerstwo finansów chce przypilnować projekty samorządowych budżetów na przyszły rok.

Najnowsza analiza danych ze sprawozdań budżetowych JST wykazała ogromne różnice pomiędzy wielkościami planowanych i wykonanych przez samorządy dochodów oraz wydatków.

Okazało się, że od pięciu lat samorządy regularnie zawyżają prognozowany deficyt swoich budżetów. Różnice pomiędzy planowanym, a wykonanym deficytem wahały się od 5,4 mld zł w 2004 r. do 11 mld zł w 2008 r.

W zeszłym roku zanotowano nawet samorządy, w których różnica po stronie dochodów jak i wydatków wykonanych w stosunku do prognozowanych sięgała 50 proc. Ministerstwo finansów chce ograniczyć takie praktyki.

Elżbieta Suchocka-Roguska, wiceszefowa resortu, zwróciła się regionalnych izb obrachunkowych o większy nadzór i kontrolę nad planowaniem dochodów i wydatków w samorządach.

Wiceminister tłumaczy, że dane wykazane w sprawozdaniach budżetowych JST są podstawą do prognozowania wyniku JST dla potrzeb Programu Konwergencji, który jest następnie przekazywany do Komisji Europejskiej i zawiera prognozę wyniku sektora general government.

Prognoza ta jest podstawą oceny stabilności finansowej państwa oraz umożliwia określenie kryteriów konwergencji zapisanych w Traktacie z Maastricht.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.