Brwinowscy radni za utworzeniem SOR-u w powiecie pruszkowskim

Region

Radni Brwinowa popierają pomysł utworzenia na terenie powiatu pruszkowskiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W specjalnym stanowisku wyrazili swoją aprobatę dla inicjatywy zapoczątkowanej przez powiat grodziski.

 

Powstanie SORu na terenie powiatu pruszkowskiego budzi wiele emocji zarówno wśród samorządowców jak i mieszkańców. W marcu tego roku o pomyśle tym przypomnieli radni powiatu… grodziskiego. Oddział ratunkowy w Pruszkowie odciążyłby bowiem Szpital Zachodni, gdzie pacjenci oczekują w wielogodzinnych kolejkach, a często są to pacjenci spoza powiatu.

Działania grodziskich radnych powiatowych oficjalnie poparli radni gminy Brwinów. Na posiedzeniu, które odbyło się 8 maja, przyjęli stanowisko w tej sprawie. – Rada Miejska w Brwinowie niniejszym wyraża swoje pełne poparcie dla Powiatu Grodziskiego, który zainicjował działania na rzecz utworzenia szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) na terenie powiatu pruszkowskiego. W ocenie Rady Miejskiej utworzenie tego typu oddziału w jednym ze szpitali na terenie powiatu pruszkowskiego wpłynęłoby w istotny sposób na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu pruszkowskiego, grodziskiego, w tym mieszkańców gminy Brwinów – czytamy w dokumencie.

W uzasadnieniu wskazano, że powiat pruszkowski zamieszkuje prawie dwa razy więcej mieszkańców niż grodziski, a sąsiedni powiat warszawski zachodni nie ma ani jednego szpitala. – Podjęcie wnioskowanej decyzji o utworzeniu szpitalnego oddziału ratunkowego w jednym ze szpitali na terenie powiatu pruszkowskiego zwiększyłoby dostęp d szybkiej, profesjonalnej pomocy i skróciłoby czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego do najbliższego SOR-u – argumentują radni.

Stanowisko przyjęto 20 głosami „za”. Ma teraz trafić na ręce ministra zdrowia, prezesa NFZ, wojewody mazowieckiego, marszałka województwa, posłów i senatorów z naszego regionu i konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Droga do utworzenia w powiecie pruszkowskim SORu nie będzie jednak łatwa. Nieco ponad miesiąc temu złudzeń nie pozostawiał urząd marszałkowski, który sprawuje zwierzchnictwo nad spółką Stocer. W jej skład wchodzi Szpital Kolejowy w Pruszkowie. Pisaliśmy o tym tu. Formalnych wymogów do utworzenia SORu nie spełnia też Szpital Powiatowy na Wrzesinie.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 8

8 odpowiedzi na “Brwinowscy radni za utworzeniem SOR-u w powiecie pruszkowskim”

 1. Grabarz pisze:

  Czekam na uchwałę brwinowskich radnych stanowiącą, że powiat pruszkowski ma mieć dostęp do morza, a jego mieszkańcy będą żyć po 100 lat w zdrowiu i szczęściu. Jak się komuś brak SOR-u czy oddziału pediatrycznego nie podoba, niechaj wyprowadzi się tam, gdzie takie oddziały istnieją. Nie ma przymusu mieszkania na terenie powiatu pruszkowskiego.

 2. Wilku Starszy pisze:

  Brwinowscy Radni to sobie mogą…

 3. Wojtas pisze:

  W Pruszkowie nie ma od lat psychiatry dla dzieci i młodzieży a co dopiero Sor.

 4. Szpital Powiatowy pisze:

  W Pruszkowie powinien być SOR, oddział pediatryczny i ortopedyczny. Aż dziw, że w powiecie, który liczy prawie 200 000 mieszkańców nie ma wspomnianych oddziałów. Powiat zajmuje się historycznymi głupotami zamiast poważnymi zagadnieniami.

 5. Janusz pisze:

  Super. Uważam że mieszkańcy Pruszkowa powinni być podwójnie opodatkowani, tak aby mieszkańcy gmin sąsiadujących – tzw miast ogrodów mogli korzystać z basenu, węzła A2, obiektów sportowych i kulturalnych, oczyszczalni ścieków, wysypiska, szpitali, przedszkoli, żłobków. Mieszkańcy Pruszkowa powinni pokrywać koszty transportu łączącego sąsiednie gminy ogrody, tak aby ich mieszkańcy mogli korzystać z obiektów w Pruszkowie. Przecież na SOR trzeba się jakoś dostać.

 6. Piotr pisze:

  Brak SOR w Pruszkowie to zagrożenie dla życia i zdrowia oraz brak szacunku dla mieszkańców.
  Brak oddziału pediatrycznego przy 3 szpitalach w Pruszkowie to po prostu skandal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły