Brwinów wycofał się z referendum

Brwinów

Kolejna gmina z naszego regionu odwołała referendum w sprawie projektu „Warszawa 33+”. Tym razem stosowną uchwałę podjęli radni Brwinowa.

Projekt „wielkiej Warszawy” rozgrzał samorządowców, którzy w zdecydowanej większości sprzeciwiali się pomysłowi przedstawionemu przez Prawo i Sprawiedliwość. Pod koniec stycznia idea trafiła do sejmu. Gminy wyrażały swoje niezadowolenie i wytykały szereg błędów popełnionych przez projektodawców. Przede wszystkim zwracano uwagę na brak konsultacji społecznych oraz naruszanie zasad samorządności. Kolejne gminy przyjmowały stanowiska przeciw przyłączeniu do Warszawy, a także podejmowały uchwały o referendum w tej sprawie.

Sytuacja diametralnie zmieniła się pod koniec kwietnia, kiedy PiS wycofał projekt nowelizacji ustawy o ustroju m.st. Warszawy. W związku z tym gminy zaczęły odwoływać referenda. Na taki krok zdecydowały się Pruszków, Grodzisk Mazowiecki, Michałowice i Milanówek.

Do tego grona dołączył również Brwinów. Na środowej (10 maja) sesji 19 radnych opowiedziało się za odwołaniem referendum, a dwóch wstrzymało się od głosu. – Uchwała została podjęta, co oznacza, że 4 czerwca referendum jednak nie będzie! – podkreśla Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Sprawa „wielkiej Warszawy” wywołała wiele emocji. Wydaje się, że samorządowcy osiągnęli swój cel. – Osobiście, jestem wielkim zwolennikiem współpracy podwarszawskich gmin z Warszawą w formie dobrowolnego związku metropolitalnego a nie „odgórnego” administracyjnego włączenia nas do miasta stołecznego Warszawy! Dlatego też zapewniam, iż w przypadku, gdyby powróciła ta zła koncepcja, to szybko będę ponownie wnioskował do radnych o zapytanie mieszkańców o opinię – tłumaczy Kosiński.

Zobacz również:

To już pewne. W Pruszkowie referendum nie będzie 
Referendum w Michałowicach odwołane 
Referenda w Grodzisku i Milanówku odwołane

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.