Brwinów bez bonifikaty

Brwinów

Brwinowskim radnym z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie udało się przeforsować uchwały wprowadzającej 98 proc. bonifikatę od przekształcenia prawa do użytkowania wieczystego we własność. Na środowej sesji radni odrzucili projekt.

Na wprowadzenie upustu od opłaty przekształceniowej zdecydowano się m.in. w Piastowie, Pruszkowie, Nadarzynie czy Grodzisku Mazowieckim. W Brwinowie od kilku tygodni o bonifikatę upominają się radni Prawa i Sprawiedliwości. Na środowej (8 maja) sesji rada gminy pochyliła się nad zaproponowaną przez PiS uchwałą w sprawie ustalenia bonifikaty na poziomie 98 proc. W jej uzasadnieniu czytamy m.in. że nie ucierpiałby na tym budżet gminy, pojawiłaby się możliwość zwiększenia wpływów z podatków, a gmina zyskałaby wizerunkowo.

Te argumenty nie przekonały jednak ani obecnego na sesji burmistrza, ani 11 radnych, którzy zagłosowali za odrzuceniem projektu uchwały. – Bardzo proszę o odrzucenie tej uchwały. Jeśli zostaną wprowadzone obligatoryjne przepisy nakładające taki obowiązek, chciałbym namówić państwa radnych na wystąpienie do skarbu państwa o rekompensatę – zaznaczył Arkadiusz Kosiński.

Chodzi o planowaną przez rząd nowelizację przepisów, które miałyby zdyscyplinować samorządy do sprawnego wydawania zaświadczeń o przekształceniu. Obecnie gminy mają wolną rękę w ustalaniu czy i na jakim poziomie udzielać „rabatu” od opłaty przekształceniowej.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 18

18 odpowiedzi na “Brwinów bez bonifikaty”

 1. lis-witalis pisze:

  Tak, „dwór” jaśnie Kosińskiego trzyma się nieźle. To macie teraz mieszkańcy zapłatę za 84% poparcia dla naszego kukuńka..

  • Monika pisze:

   …wybory były sfałszowane. Jego syn głosował w kilku okręgach wyborczych !
   Ciekawa jestem ile było takich fikcyjnych meldunków ?!

 2. Gosc pisze:

  I bardzo dobrze !!! Ja musialam wykupic a bonifikata byla niska. Za darmo nic nie ma niech kazdy zapracuje na to co chce miec.

  • asas pisze:

   Typowa janusz polaczkowy. Ja nie mam to inny niech nie ma

   • badura pisze:

    Święta racja. Ludzie przecież przez całe życie płacili np w czynszu tą opłatę i już dawno ją spłacili. Nie jestem z Brwinowa ale powiem szczerze tego po burmistrzu Brwinowa się nie spodziewałem, co innego radni DW tacy prości ludzie.

 3. Anonim pisze:

  nazwiska są na oficjalnej stronie Brwinowa w zakładce bip – wyniki głosowania na sesji

  • none pisze:

   No właśnie ciekawe, że w sprawozdaniu z sesji są wyniki imienne innych głosowań, a dla tego – nie ma:
   3. ustalenia wysokości i warunków udzielania bonifikat od wniesienia opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiących własność Gminy Brwinów (RM0006.77.2019);
   Głosowano wniosek w sprawie:
   odrzucenie uchwały ustalającej wysokość i warunki udzielania bonifikaty.
   Wyniki głosowania
   ZA: 11, PRZECIW: 8, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1
   4. udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej Powiatowi Pruszkowskiemu z przeznaczeniem na odszkodowania (RM0006.73.2019);
   Chyba, że są w innym miejscu – jeżeli tak, to gdzie?

   • A Adamczyk pisze:

    To wynika z procedury… Przed głosowanie nad uchwałą padł wniosek jednego z radnych o odrzucenie projektu. Za odrzuceniem głosowali wszyscy radni DW, przeciw odrzuceniu byli radni PiS i KO

   • Luki pisze:

    wszyscy radni z PIS i PO byli za bonifikatą. Radny z obozu Kosińskiego Pan Segwitt się wstrzymał. Radny Bartosik związany geograficznie z regionem, gdzie bonifikata byłaby najbardziej odczuwalna by nie narazić się Burmistrzowi a z drugie strony mieszkańcom nie przybył. Przeciw pozostali radni z obozu Kosińskiego. Lista imienna radnych jest na stronie Brwinowa

    • none pisze:

     Bardzo dziękuję za informacje. Znalazłem listę radnych i teraz już wiem, kto jak głosował. Zapamiętam sobie.

 4. none pisze:

  Bardzo proszę o podanie imion i nazwisk radnych, którzy głosowali przeciwko tej uchwale. Niech mają godność powiedzieć ludziom w twarz, gdzie ich mają.

 5. www pisze:

  Smaczku dodaje fakt, że z jednej strony Burmistrz Brwinowa będzie pozywał Skarb Państwa o odszkodowanie bo ludzie mu zapłacą przez 20 lat a nie 90 co wypowiedział na sesji (jest na kanale youtube). Z drugiej największą wartościowo bonifikatę na terenie gminy Brwinów mieli by użytkownicy wieczyści na gruntach Skarbu Państwa, których są setki. Oni by otrzymali bonifikatę od Skarbu Państwa (ale potrzebna decyzja samorządy by Skarb Państwa ją sfinansował). To jak jest Panie Kosiński: nie chcesz by mieszkańcy otrzymali bonifikatę od Skarbu Państwa, którego tak nie lubisz? Po co ta ściema

 6. Anonim pisze:

  Widać, że komuś bardzo zależy na konserwowaniu rozwiązań komunistycznych. Tak, tak. Wieczyste to jest rozwiązanie komunistyczne, które użytkownika (mieszkańca) stawia na dużo gorszej pozycji niż w przypadku własności. Ustawa przekształceniowa i bonifikaty miały przywrócić normalność. Tylko własność prywatna jest gwarantem bezpieczeństwa mieszkańców i rozwoju gospodarczego kraju. Przy własności skarbu państwa/gminy zawsze można ziemię przydzielić komuś innemu np. pociotkom i kolegom partyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły