Bezpieczny sylwester

Region

Petardy, fajerwerki, rzymskie ognie, czy pochodnie to tylko niektóre przedmioty, które sprawiają,  że sylwestrowa noc jest jedną z najpiękniejszych w ciągu roku. Jednak materiały pirotechniczne są niebezpieczne i nieodpowiednie obchodzenie się z nimi może doprowadzić do nieszczęścia.

Pierwszym krokiem, który może nas ochronić przed nieszczęśliwym wypadkiem jest sprawdzenie fajerwerków przed ich zakupem. Przede wszystkim należy sprawdzić szczelność opakowania, w którym znajdują się materiały pirotechniczne. Obudowa nie powinna posiadać pęknięć, wgnieceń i wybrzuszeń. Race lub inne fajerwerki przeznaczone do pionowego ustawienia powinny posiadać odpowiednie elementy, umożliwiające poprawne ustawienie i zabezpieczające przed upadkiem lub przechyleniem w trakcie działania. Do każdego produktu powinna być również dołączona instrukcja obsługi, która musi zawierać przynajmniej odpowiednie ostrzeżenia i informacje o sposobie odpalania.

W trakcie używania wyrobów pirotechnicznych należy zachować jak największą ostrożność. Wybuchające petardy mogą bowiem spowodować oparzenia rąk czy twarzy lub spowodować poważniejsze uszkodzenia ciała takie jak utrata wzroku, palców lub dłoni. Jeśli fajerwerk nie eksplodował po odpaleniu lontu nie powinniśmy do niego podchodzić. Nie należy również używać fajerwerków w stanie nietrzeźwości oraz w okolicznościach mogących narazić nas na niebezpieczeństwo.

Należy pamiętać, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków i petard jest przestępstwem. Za złamanie tego zakazu można otrzymać grzywnę, a nawet karę pozbawienia wolności do 2 lat.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.