Bezpieczny sylwester dla dorosłych, dzieci i zwierząt

Region

Nowy rok świętujemy hucznie, strzelając różnego rodzaju fajerwerkami i nierzadko spożywając przy tym napoje wyskokowe. Może powodować to niebezpieczne sytuacje, które zagrażają naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Jak bawić się w sylwestra, by nie spędzić go w szpitalu?

Już dziś wieczorem będziemy świętować nowy rok. Podczas sylwestrowych zabaw często zapominamy o najprostszych zasadach bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że nieodłącznym elementem witania nowego roku są fajerwerki, czyli materiały pirotechniczne. To z ich powodu każdego roku do szpitali trafia spora liczba osób. Aby nowy rok nie rozpoczął się od przykrych doświadczeń wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.

Po pierwsze, kupując petardy należy sprawdzić czy posiadają odpowiednie atesty. Nie kupujmy ich od przypadkowych sprzedawców. Głównymi oznaczeniami jakie powinny posiadać wyroby pirotechniczne to: nazwa produktu, klasa bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi. Większość imprezowiczów powinna postawić na fajerwerki klasy I oraz II, ponieważ klasa III zarezerwowana jest dla profesjonalistów.

Ładunków nie powinny odpalać osoby będące pod wpływem alkoholu. Chwila nieuwagi może być katastrofalna w skutkach. Najczęściej dochodzi do oparzeń rąk i twarzy oraz uszkodzeń ciała np. utraty wzroku, palców czy nawet dłoni. Dlatego ostrożnie podpalajmy lont petardy, następnie oddalmy się od niej o 10 m. Zawsze postępujmy zgodnie z instrukcją obsługi.

Jednak najlepszym wyjściem wydaje się zrezygnowanie z pokazów. Tych jest pod dostatkiem. A dzięki temu unikniemy niebezpiecznych sytuacji i dodatkowo zadbamy o bezpieczeństwo naszych czworonożnych pupili, zwierząt bezdomnych i dzikich.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.