„Bezpieczni po zmroku” w powiecie grodziskim

Grodzisk Maz.

Policjanci z grodziskiej drogówki prowadzą akcję „Bezpieczni po zmroku”. Jej celem jest sprawdzenie czy piesi zwracają uwagę na zagrożenia związane z ograniczoną widocznością w okresie jesienno-zimowym. Ciemny strój, brak elementów odblaskowych, kaptur założony na głowę – to niestety przepis na... tragedię.

Na wstępie warto wspomnieć, że od 2014 r. piesi poruszający się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym mają obowiązek nosić odblaski (z wyjątkiem gdy osoba idzie drogą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych). Przepis ten nie ma zastosowania w przypadku gdy poruszamy się w strefie zamieszkania, ponieważ możemy korzystać z całej szerokości drogi i mamy pierwszeństwo przed pojazdem.

Wczoraj po zmroku policjanci z Grodziska Mazowieckiego oraz komendy stołecznej przeprowadzili na terenie powiatu działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczni po zmroku”. – W ramach prowadzonych działań, policjanci ujawnili kilka wykroczeń polegających na nieużywaniu elementów odblaskowych przez pieszych. Wobec tych nieostrożnych użytkowników dróg zastosowali grzywnę w drodze mandatu karnego lub pouczenia – poinformowała asp. szt. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Ale funkcjonariusze nie zajmowali się tylko wlepianiem mandatów, również edukowali pieszych. Wręczali im elementy odblaskowe i informowali o zagrożeniach związanych ze słabą widocznością. Pieszy, który nie jest wyposażony w żaden element odblaskowy widoczny jest dla kierowcy dopiero z odległości 40 metrów. Natomiast osobę z odblaskiem w widocznym miejscu kierujący pojazdem zauważy już ze 150 metrów. Jak widać różnica jest ogromna.

Zatem w co należy się wyposażyć, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo? –  Przypominamy, że elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego – wyjaśnia asp. szt. Zych.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.