Będzie bonifikata w Pruszkowie

Pruszków

Na najbliższej sesji pruszkowscy radni zajmą się uchwałą wprowadzającą bonifikatę od opłat przekształceniowych. Na tę decyzję z niecierpliwością czeka wielu mieszkańców miasta.

Bonifikata dotyczy zmiany użytkowania wieczystego w prawo własności. W przypadków gruntów należących do Skarbu Państwa wynosi ona 60 proc. Ustawodawca zostawił jednak „furtkę” samorządom, które wysokość upustu mogą zwiększać nawet do 99 proc. Na jaką bonifikatę mogą liczyć mieszkańcy Pruszkowa?

Zgodnie z zapowiedziami będzie to 99 proc. Jest jednak „ale”, którego władze miasta wcześniej nie ujawniały. To tzw schodki. Wysokość upustu będzie zależała od tego, kiedy opłata przekształceniowa zostanie uiszczona.

W projekcie uchwały czytamy:

– Wyraża się zgodę na udzielenie bonifikaty w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność miasta Pruszków w prawo własności przez osoby fizyczne będące właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym w wysokości: 99 proc. w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie; 80 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu; 70 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu; 60 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu; 50 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu; 40 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu; 30 proc. proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w siódmym roku po przekształceniu; 20 proc proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w ósmym roku po przekształceniu; 10 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w dziewiątym roku po przekształceniu.

Na wprowadzenie 99 proc. bonifikaty w naszym regionie zdecydowano się także w Nadarzynie. Tam jest ona jednak udzielana bez wymagań dotyczących terminu uregulowania opłaty.

Pruszkowscy radni zajmą się tą sprawą na najbliższej sesji, zaplanowanej na czwartek 28 marca.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 20

20 odpowiedzi na “Będzie bonifikata w Pruszkowie”

 1. totoororo pisze:

  ktoś płacił podatek przez 40 lat i jeszcze ma płacić, żałosny kraj, to niech teraz zapłacą Ci co nie płacili podatku, będzie po równo:)

 2. Literat pisze:

  Bo Polska to czerwone sukno i każdy ciągnie jak najwięcej może.

 3. Płatnik pisze:

  Dlaczego wybrani mają dostać bonifikatę ?
  Jeśli ziemia to własność miasta to znaczy, że inni mieszkańcy tracą. Innymi słowy w całym kraju na naszych oczach zabiera się ludziom część wspólnego majątku i nic cisza ???
  Kiedy zapytałem znajomych dlaczego mnie okradają to od kilku miesięcy brak kontaktów.

  • Jacek pisze:

   Do Płatnika. Ludzie już raz zapłacili. Ponadto co roku płacili dziesięcinę (roczna opłata) jak w średniowieczu. A pieniądze szły na wynagrodzenia włodarzy. Pełny feudalizm.

 4. Roman G pisze:

  a w Brwinowie feudalizm. Burmistrz nie chce dać bonifikaty. Jego radni nie mają przysłowiowych jaj i boją się go.

 5. 99% pisze:

  Trzeba będzie uważanie przyglądać się jak głosują konkretni radni i poszczególne ugrupowania polityczne. Będzie okazja do podziękowania przy najbliższych wyborach samorządowych i parlamentarnych. Oczywiście, że bonifikata musi być jak największa. My te grunty już dawno spłaciliśmy.

 6. Jak pisze:

  Znowu rozdawnictwo menelom i nierobom.

 7. badura pisze:

  Tylko nie wszyscy wiedzą że aby skorzystać z bonifikaty to trzeba posiadać ODRĘBNĄ WŁASNOŚĆ LOKALU (mieszkania), a nie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. I budynek musi mieć wyodrębnioną działkę a duża ilość bloków ma połączone budynki z działkami na których mieszczą się budynki handlowo-usługowe i dopóki jaśnie panująca świta w spółdzielni mieszkaniowej nie wyodrębni tych budynków ustawa ich nie obejmuje. link do informacji http://www.pruszkow.pl/urzad/aktualnosci/przeksztalcenie-prawa-uzytkowania-wieczystego-w-prawo-wlasnosci2

  • Pełna zgoda pisze:

   Dokładnie. Nie wszyscy wiedzą, że mieszkają w lokalu należącym do PSM. Odrębna własność stanowi tylko 30% wszystkich lokali. 70% osób to dyletanci, ponieważ lokalne można było przejąć niemalże za złotówkę.

 8. Mirosław katolik pisze:

  Jakie bonifikaty!? Niech wybudują w końcu gayclub. Miasto powinno się rozwijać i mieć atrakcje na poziomie europejskim dla każdego

 9. Robertson pisze:

  Wszystko fajnie, tylko najpierw trzeba dostać zaświadczenie o przekształceniu. Pytanie czy urzędy zdążą wydać takowe, żeby mieszkańcy załapali się na owe 99% ? W przeciwnym razie zapis ten będzie fikcją. Z rozmów z urzędnikami starostwa odnosi się wrażenie, że w 2019 to niekoniecznie zaświadczenia otrzymamy…

 10. Hopsik pisze:

  A w sumie to o jakich kwotach mówimy i od czego one zależą – od wielkości mieszkania w stosunku do działki na jakiej blok stoi? Czy ten 1% do zapłaty to byłoby np. 500 zł czy 5000 zł? jaki to rząd wielkości jest?

 11. Krzysztof pisze:

  I tak Pisiory się upomną o swoje!

  • Grodziski Patryjota pisze:

   Masz szansę dostać coś prawie darmo i jeszcze jątrzysz !!!
   Może w bonusie jeszcze samochód z garażem chcesz ?

 12. Jasnowidz pisze:

  A po przekształceniu kataster.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły