Bardzo zła jakość powietrza

Piastów

Od samego rana w Piastowie stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu znacznie przekracza dopuszczalne normy. Zaleca się ograniczenie do minimum spędzania czasu na zewnątrz.

Pył PM2,5 składa się z cząstek stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu, może zawierać substancje toksyczne. Jego cząstki pochodzą ze spalania paliw stałych i ciekłych oraz powstają w toku przemian zanieczyszczeń gazowych w atmosferze. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, pył PM2.5 jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia spośród innych zanieczyszczeń. Narażenie na jego nadmierne działanie grozi chorobami układu oddechowego i krążenia oraz skutkuje skróceniem średniej długości życia.

Z problemem zanieczyszczenia powietrza zmaga się Piastów. W piątek w godzinach porannych zanotowano kolejne przekroczenie dopuszczalnych norm – o ponad 400 proc.! Na niebezpieczeństwo szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci oraz kobiety w ciąży. Warto, aby każdy, kto może pozostał w domu bądź ograniczył do minimum przebywanie na świeżym powietrzu.

W miniony czwartek, 15 grudnia, w związku z pogorszeniem jakości powietrza za darmo można było korzystać z komunikacji na terenie Warszawy oraz pociągów Kolei Mazowieckich w obrębie I i II strefy biletowej ZTM.

Warto dodać, że każdy może śledzić stan powietrza w swoim miejscu zamieszkania. Wystarczy pobrać aplikację „Jakość powietrza w Polsce” stworzoną przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.