Akcja „Bezpieczny wózek”

Region

Liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Największa ich ilość zdarza się w porze popołudniowo-wieczornej w okresie jesiennym i zimowym. Do najczęstszych przyczyn należy przede wszystkim brak oznaczeń odblaskowych w ubiorze pieszego. Niestety problem dotyczy także wózków dziecięcych. Akcja „Bezpieczny wózek” ma na celu wyposażenie jak największej ilości wózków w elementy odblaskowe.

Wózek z dzieckiem wjeżdża na przejście dla pieszych. Za chwilę na jezdnię wchodzi rodzic bądź osoba opiekująca się dzieckiem. W porze nocnej oraz w warunkach ograniczonej widoczności pojawienie się ciemnego wózka dziecięcego na jezdni jest dla kierowców niewidoczne i może być przyczyną groźnego w skutkach wypadku.

Aby zapobiec tego typu sytuacjom na drogach policjanci pruszkowskiej drogówki rozpoczęli akcję promującą naklejanie na wózki elementów odblaskowych.

Policja pojawi się w miejscach, gdzie najczęściej można spotkać mamy z wózkiem. Ponadto wózki będzie można okleić w Referatach Ruchu Drogowego, Komendzie Powiatowej Policji w Pruszkowie, Komisariatach Policji w Piastowie, Michałowicach, Raszynie, Nadarzynie i Brwinowie oraz Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Już jeden element odblaskowy zwiększa widoczność wózka po zmroku.
40 metrów zamiast 120 – To odległość z jakiej kierowca może zauważyć pieszego poruszającego się po jezdni bez oznakowań odblaskowych wieczorową porą.  W większości  przypadków okazuje się to być zbyt mało na bezpieczne hamowanie i często kończy się tragicznie. Problem taki dotyka również najmłodszych obywateli, którzy sami jeszcze nie decydują o tym, czy ich ubranko lub wózek mają element odblaskowy, który jak podają statystyki w wielu przypadkach może uratować życie i dziecku i osobie prowadzącej wózek.

Bezpieczny wózek – to nazwa akcji społecznej zorganizowanej przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Pomysł, aby policja oznakowała jak największą ilość wózków dziecięcych w Warszawie i okolicy zrodził się z troski o bezpieczeństwo najmłodszych. Akcji patronuje HUMANA – europejski ekspert żywienia dzieci i niemowląt. Akcją objęta została Warszawa i okoliczne powiaty, w tym powiat pruszkowski. Podczas trwania akcji policjanci ruchu drogowego będą oklejali wózki dziecięce naklejkami odblaskowymi przygotowanymi specjalnie na tę akcję przez firmę Humana.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.