A2: runął relikt przeszłości

Region

Niedokończony wiadukt w Nowej Wsi pod Żyrardowem miał być elementem autostrady prowadzącej z Berlina do Moskwy. Stojący od blisko 30 lat betonowy szkielet stał się symbolem minionego ustroju. Relikt przeszłości runął 23 czerwca w kilka sekund.

Ruiny historii

Stary wiadukt miał być elementem autostrady budowanej w latach 70., wtedy trasa miała połączyć Berlin z Moskwa przed olimpiadą w 1980 roku. Saperzy wysadzili osiem betonowych kolumn, po czym wiadukt legł w gruzach. Trwało to zaledwie kilka sekund. Zburzenie betonowego kolosa to jeden z elementów przygotowujących teren do budowy jednego z odcinków autostrady A2.

Początek budowy

Wiadukt został wysadzony w powietrze na zlecenie chińskiego konsorcjum COVEC, które ma wybudować dwa z pięciu odcinków autostrady A2 miedzy Strykowem a Konotopą. Firma oczekuje obecnie na pozwolenia na budowę, po ich otrzymaniu robotnicy będą mogli wejść na teren budowy. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prace rozpoczną się na przełomie lipca i sierpnia.

Oczekiwanie na pozwolenia

Wzdłuż przyszłej trasy widać już szereg opuszczonych domów czekających na wyburzenie. Budowlańcy usunęli również drzewa i krzewy z terenu, na którym ma przebiegać trasa. Obecnie jednak drogowcy oczekują na szereg zezwoleń i decyzji. Spośród 20 wniosków złożonych do urzędów wojewódzkich otrzymali trzy zgody. Jedna z nich dotyczy przebudowy oczyszczalni w Pruszkowie. Trwa również oczekiwanie na raport środowiskowy dotyczący odcinka najbliżej stolicy, który budować będzie konsorcjum Budimex-Dromex.

Przejezdna na Euro 2012

Autostrada A2 miedzy Łodzią a Warszawą nie zostanie ukończona na Euro 2012. Ministerstwo Infrastruktury w kontraktach zaznaczyło jednak, że do tego czasu maja być gotowe i w pełni przejezdne po dwa pasy ruchu w każda stronę. Tak naprawdę budowa zakończy się kilka miesięcy po mistrzostwach. Koszt budowy 91-kilometrowego odcinka autostrady A2 wyniósł 3,2 mld zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.