A2: pozwolenie na budowę odcinka D2

Region

Pozwolenie na budowę ok. 8 km fragmentu D2 zostało podpisane przez Dariusza Piątka, wicewojewodę mazowieckiego. Odcinek D przebiega przez powiat grodziski oraz pruszkowski i jest podzielony na dwie części. Pozwolenie na budowę 10 km fragmentu D1 zostało wydane 12 sierpnia. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestor, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, może natychmiast przystąpić do pracy.

Cieszę się, że realizacja pierwszej na Mazowszu autostrady przebiega tak szybko i sprawnie. W ciągu zaledwie tygodnia wydaliśmy aż dwa pozwolenia w sprawie odcinka D – powiedział wicewojewoda. Decyzję o pozwoleniu na budowę poprzedziły konsultacje społeczne i ocena oddziaływania na środowisko. Zgodnie z nią w inwestycji zostaną zastosowane środki ograniczające oddziaływanie nowej trasy na środowisko. Projekt zakłada użycie zabezpieczeń akustycznych w postaci ekranów o wysokości do 7m. W przypadku stwierdzenia przekroczeń dopuszczalnych wartości, możliwe będzie zastosowanie dodatkowych, indywidualnych zabezpieczeń chroniących przed hałasem. W ramach inwestycji wykonane zostaną pasy zieleni. Powstaną także przejścia dla zwierząt.

Autostrada A2 Stryków-Konotopa w województwie mazowieckim jest podzielona na trzy części:
– odcinek C (gminy Wiskitki, Baranów, Jaktorów) – wydanie pozwolenia na budowę planowane jest pod koniec września, po wydaniu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska postanowień opiniujących projekty budowlane
– odcinek środkowy D
– odcinek E (powiat pruszkowski) – wydanie pozwolenia na budowę planowane jest pod koniec września, po uzyskaniu od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska postanowień opiniujących projekty budowlane.

Łącznie realizacja części zachodniej autostrady A2 w województwie mazowieckim obejmie powiaty: żyrardowski (gmina Wiskitki), grodziski (gmina Baranów, Jaktorów, miasta – Grodzisk Mazowiecki i Milanówek), pruszkowski (miasto i gmina Brwinów, miasto Pruszków i Piastów) oraz warszawski – zachodni (miasto i gmina Ożarów Mazowiecki).

Autostrada A2 jest częścią drogi międzynarodowej E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. W Polsce docelowo przebiegać będzie od przejścia granicznego w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę i Siedlce do przejścia granicznego z Białorusią w Kurtykach. Istniejący i już eksploatowany 252 – kilometrowy odcinek autostrady przebiega od Nowego Tomyśla (województwo wielkopolskie) do Strykowa (województwo łódzkie).

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.