„Nie daj się złowić”

Region

Jeśli po podróży komunikacją miejską, na plecaku lub torebce znaleźliście niewielką naklejkę z napisem „Nie pozwól złodziejowi zarobić na karpia”, oznacza to, że właśnie padliście ofiarą „kradzieży”. W ramach akcji „Nie daj się złowić” Policjanci z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji naklejają takie karteczki nieostrożnym pasażerom. Akcję prowadzoną przez Zarząd Transportu Miejskiego i KSP wpierają znane osoby: aktor Mieczysław Hryniewicz i młoda artystka Octavia.

W ramach kolejnego etapu akcji, trwającego od 15 do 23 grudnia, we wszystkich autobusach, tramwajach pociągach SKM i na stacjach metra pojawiły się plakaty podpowiadające jak nie paść ofiarą kieszonkowca.

W czasie trwania akcji, policjanci z WWP przez cały czas prowadzą intensywne działania w pojazdach komunikacji miejskiej. Ubrani po cywilnemu funkcjonariusze, wśród pasażerów wypatrują osoby zaniedbujące zasady bezpieczeństwa i dyskretnie „oklejają” je specjalnymi naklejkami. „Złapanym” w ten sposób pasażerom wręczają ulotki zawierające porady pomagające ustrzec się przed kradzieżą.

W czasie jednej z takich akcji policjantom towarzyszył wysłannik ZTM. Okazuje się, że znalezienie w tłumie pasażerów potencjalnych „ofiar”, nie stanowiło najmniejszego problemu. Należy przy tym podkreślić, że najczęściej były to kobiety, które miały niedomknięte, lub całkowicie otwarte torebki i torby. Na dodatek, zamiast przed sobą, Panie trzymały je z tyłu, nonszalancko przewieszone przez jedno ramię. Rzadziej policjantom udawało się „złapać” mężczyzn, choć w kilku przypadkach i oni zostali „oklejeni” z powodu niedomkniętych plecaków na plecach.

Co ciekawe, żadna z osób, nawet nie poczuła tego, że policjanci naklejali im naklejki. Najczęstszym tłumaczeniem było z kolei: „Nie sądziłem, że ten problem dotyczy i mnie”, czy „Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że może mnie to spotkać”.

Tak naprawdę, nie potrzeba wiele, by zminimalizować ryzyko kradzieży. Przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską opracowane przez warszawską policję.

1. W tłoku bądź ostrożny.
2. Obserwuj otoczenie i swój bagaż.
3. Pamiętaj, obserwowane osoby nie kradną.
4. Zabezpiecz dobrze pieniądze i dokumenty.
5. Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.
6. Niewielkie kwoty trzymaj w kilku miejscach.
7. Nie demonstruj zawartości portfela.
8. Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni.
9. Nie noś pieniędzy w bocznych kieszeniach.
10.  Torebkę zawsze trzymaj przed sobą.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.