2 maja – Dzień Flagi RP

Region

Dzień Flagi RP został wprowadzony nowelą z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. W tym roku święto obchodzone jest po raz ósmy. Jednocześnie 2 maja jest dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Dziś każdy z nas może wywiesić z okna lub balkonu gładką biało-czerwoną flagę. Często flagi są również przyczepiane do autobusów, tramwajów i pociągów. Natomiast flagi z wizerunkiem Orła Białego na czerwonej tarczy są zarezerwowane m.in. dla lotnisk cywilnych czy polskich przedstawicielstw za granicą. Lotnictwo wojskowe, Marynarka Wojenna i Siły Lądowe mają własne wzory flagi państwowej. Na okrętach wojennych podnosi się banderę wojenną biało-czerwoną z trójkątnym wycięciem na końcu i z herbem państwowym pośrodku białego pasa.

Jeśli zdecydujemy się wywiesić flagę warto zadbać o jej wygląd. Wyblakła, postrzępiona czy brudna flaga powinna zostać zastąpiona nową. Należy jednak pamiętać, że zniszczonej flagi nie wolno wyrzucić do kosza. Można ja za to spalić w miejscu zamkniętym.

Za znieważenie, zniszczenie, uszkodzenie czy usuniecie flagi, godła, sztandaru lub innego znaku państwowego można zostać ukaranym. Zgodnie z kodeksem karnym każdy, kto dopuści się podobnych czynów podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

W wielu miastach Polski w sposób szczególny postanowiono zaakcentować święto flagi. W stolicy już w niedzielę o godzinie 20.00 mury Pałacu Prezydenckiego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Sejmu, Pałacu Kultury i Nauki, a także most Śląsko-Dąbrowski i mury staromiejskie zostały oświetlone na biało-czerwono.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.