Zwolnienie za ciążę i urlop macierzyński?

Milanówek

Kontrowersje wokół próby odwołania dyrektorki Milanowskiego Centrum Kultury. Jej zwolnienie ma być spowodowane... przebywaniem na urlopie macierzyńskim.

Czy można wyrzucić z pracy kobietę przebywającą na urlopie po urodzeniu dziecka? Nie. Zabrania tego Kodeks Pracy. Taką próbę podjęła jednak burmistrz Milanówka Wiesława Kwiatkowska. Wniosek o odwołanie Anety Majak z dyrektorskiej posady w MCK pod koniec kwietnia skierowała do zaopiniowania Stowarzyszeniu Dyrektorów Samorządowych Instytucji Kultury.

– Bezpośrednim powodem planowanego odwołania jest odstąpienie pani Anety Majak od realizacji umowy dotyczącej warunków organizacyjno-finansowych działalności Milanowskiego Centrum Kultury. Pani Aneta Majak od stycznia 2015 r. jest nieobecna w pracy. Nieobecność była i jest usprawiedliwiona długotrwałym zwolnieniem lekarskim w czasie ciąży, następnie po urodzeniu dziecka od lipca 2015 r. udzielonymi urlopami macierzyńskimi. Obecnie jest na urlopie rodzicielskim, a po jego zakończeniu w lipcu 2016 r. zamierza na swój pisemny wniosek wykorzystać zaległe urlopy wypoczynkowe za lata 2014 i 2015 (łącznie 39 dni) oraz pełny wymiar urlopu za 2016 r. – czytamy we wniosku burmistrz Milanówka. – Pani Aneta Majak w związku ze swoją nieobecnością nie sprawuje obowiązków dyrektora, nie zarządza MCK i nie realizuje planów. Ponadto noszę się z zamiarem reorganizacji Milanowskiego Centrum Kultury, przydzielenia mu nowych zadań i zwiększenia jego aktywności w życiu publicznym Milanówka – pisze Wiesława Kwiatkowska.

Nie sprawuje, bo… przebywana urlopie, do którego w świetleprzepisów ma prawo. Stowarzyszenie Dyrektorów Samorządowych Instytucji Kultury zdecydowanie negatywnie zaopiniowało wniosek pani burmistrz. – Uważamy, że uzasadnienie planowanej przez panią decyzji zasługuje na głęboką dezaprobatę w świetle przepisów Kodeksu Pracy, jak i norm współżycia społecznego – czytamy w oficjalnej odpowiedzi dla milanowskiego magistratu. – Nasza opinia nie jest niestety wiążąca, ale jej brak byłby błędem formalnym – wyjaśnia Paweł Kamiński, prezes Stowarzyszenia. I dodaje: – Widzieliśmy już różne skandaliczne sytuacje w traktowaniu pracowników instytucji kultury, ale ta jest niezwykła. To zadziwiające, że ktoś publicznie przyznaje się do tego, że ciąża i macierzyństwo są powodem odwołania.

Powody zwolnienia dyrektora ściśle określa ustawa o prowadzeniu działalności kulturalnej i nie ma w niej mowy o takim przypadku jak w Milanówku. W tej sprawie udało nam się skontaktować bezpośrednio z przebywającą na urlopie dyrektor MCK. – Zgłosiłam chęć powrotu do pracy, usłyszałam jednak, że zostanie rozpisany nowy konkurs na dyrektora placówki, co oznacza, że zostanę odwołana. Tyle wiem i jest mi z tego powodu bardzo przykro. Szczególnie, że o tym, że rozpoczęła się procedura odwołania dowiaduję się od dziennikarza – mówi Aneta Majak.

Co na to pani burmistrz? Z Wiesławą Kwiatkowską nie udało nam się wczoraj skontaktować. Do sprawy więc wrócimy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.