Zostawisz auto na Niedźwiadku

Region

Rozpoczęła się budowa parkingu Parkuj i Jedź Ursus Niedźwiadek. W uroczystości wbicia pierwszej łopaty, 4 listopada, uczestniczyła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta, burmistrz Ursusa Bogdan Olesiński oraz przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych. Parking na ponad 350 miejsc będzie gotowy w marcu 2012 r.

Powstanie przy ul. Orląt Lwowskich, na wysokości istniejącej tam pętli autobusowej. Na trzech poziomach będzie 356 miejsc parkingowych, z czego 8 miejsc będzie przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Umowa na budowę, z wybraną w przetargu firmą Warbud, została podpisana w połowie września bieżącego roku.

Budowa parkingu to pierwszy etap utworzenia w Ursusie Niedźwiadku dużego węzła komunikacyjnego. Oprócz istniejącej pętli i budowanego parkingu, znajdzie się tam także przystanek kolejowy oraz będzie wygodne przejście dla pieszych pod torami kolejowymi.

Przy przejściu podziemnym znajdzie się również 120 miejsc dla rowerów. 100 zadaszonych miejsc zaplanowano od strony ul. Orląt Lwowskich. 20 miejsc znajdzie się od strony ul. Krawczyka, po drugiej stronie torów.  

Przejście podziemne i peron przystanku będą budowane jednocześnie. W ramach inwestycji przebudowany zostanie również układ torowy. Pozwolenie na budowę przejścia zostało wydane w sierpniu bieżącego roku. Gotowy jest także projekt porozumienia o wspólnej inwestycji, które zostanie zawarte między ZTM a spółką PKP PLK. We wrześniu tego roku Rada Warszawy podjęła też uchwałę o pozyskaniu i przekazaniu do Polskich Linii Kolejowych terenów niezbędnych do realizacji tej inwestycji.

Obecnie trwa procedura związana z decyzją o lokalizacji linii kolejowej. ZTM czeka także na pozwolenie na budowę tej linii, która powstanie w trybie specustawy. Niezbędna dokumentacja jest w końcowej fazie przygotowania przez PLK.

W I kwartale 2011 r. ogłoszony zostanie przetarg na budowę przystanku kolejowego i przejścia podziemnego. Obie inwestycje mają być gotowe w tym samym czasie co parking Parkuj i Jedź.

Obecnie w Warszawie działa siedem parkingów Parkuj i Jedź, które oferują kierowcom w sumie 2,6 tys. miejsc parkingowych. Ósmym parkingiem, oddanym do użytku, w połowie 2011 r., będzie postój w al. Krakowskiej. Kolejny zostanie otwarty przy przystanku SKM w Wawrze (pod koniec 2011 r.). Parking w Niedźwiadku będzie dziesiąty. Zaawansowane są również prace przy projektowaniu parkingu przy przystanku SKM w Rembertowie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.