Zmodernizują Park Lasockiego

Milanówek

Niewielki park położony w Milanówku przejdzie małą metamorfozę. W planach jest remont nawierzchni alejek oraz montaż nowych ławek drewnianych.

Park im. Michała Lasockiego znajduje się tuż przy ul. Kościuszki. To pozostałość po dawnym terenie leśnym, który otaczał Dwór Lasockich. W 55 rocznicę uzyskania praw miejskich usytuowano tam pamiątkowy kamień wraz z tablicą. Z umieszczonego na niej tekstu można dowiedzieć się jakich zasług dla Milanówka dokonał Michał Lasocki, a także kim był. Dziś teren ten służy mieszkańcom głównie do rekreacji i wypoczynku. Jednak dawno nie był odnawiany i widać już, że nadgryzł go ząb czasu…

Zmiany
Wkrótce oblicze Parku Lasockiego będzie odmienione. W planach jest wykonanie m.in. remontu nawierzchni wszystkich alejek. Jak będzie wyglądał przebieg prac? Usunięta zostanie wierzchnia warstwa istniejącego kruszywa, podobnie jak chwasty i wszelkie osady. Wykonawca remontu wyprofiluje ścieżki, a ich nawierzchnie wybuduje z grysu kamiennego oraz mączki mineralnej.

Żeby teren nie był pustą, zieloną przestrzenia z alejkami przewidziano też zakup 19 sztuk drewnianych ławek i 14 sztuk koszy na śmieci. Elementy te będą przytwierdzone do podłoża za pomocą stalowych kotw. Na koniec pozostaną prace wykończeniowe i porządkowe. Łączna powierzchnia robót wyniesie 1,3 tys. mkw.

Termin wykonania zamówienia to 60 dni od dnia zawarcia umowy, ale nie później niż do 15 grudnia 2016 r. (obecnie trwa postępowanie przetargowe).

Trochę historii
Michał Lasocki (1862-1939) kupił od swojej matki Milanówek w celu utworzenia na jego terenie letniska. Utworzył spółkę, dzięki której w 1901 r. do miasta-ogrodu doprowadzono linię koleją. Siedem lat później Lasocki założył Milanowskie Towarzystwo Letnicze i został jego prezesem.

Dla Milanówka zrobił wiele m.in. ofiarował działkę pod budowę pierwszego kościoła oraz kilka parceli między ulicami Krakowską a Kościelną na cele kulturalne. Na tablicy pamiątkowej umieszczonej na kamieniu w Parku Lasockiego napisano: „W historii Milanówka M. Lasocki zapisał się jako wielki społecznik”.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.