Zmniejszą subwencję dla okolicznych miast

Region

Rząd zmniejszy subwencję oświatową dla 18 gmin w Polsce. Powodem tej sytuacji są błędy statystyczne, które pojawiły się przy podawaniu liczby uczniów.

Subwencja ogólna to bezzwrotna pomoc udzielana przez państwo ze środków budżetowych jednostkom samorządu terytorialnego, czyli gminom, powiatom i województwom. Na subwencje ogólną składają się trzy części. Dla gmin są to części: podstawowa, oświatowa, rekompensacyjna, a dla powiatów i województw: oświatowa, drogowa i wyrównawcza.

Jednym z kryteriów, które decyduje o wysokości subwencji jest liczba uczniów. Zdarza się jednak, że samorządowcy w trakcie liczenia uczniów popełniają błędy, a to ma wpływ na zmniejszenie kwoty, która tafia do budżetu miasta. W tym roku państwo zmniejszy subwencję o 7,6 mln zł z powodu błędów statystycznych. Oznacza to, że mniej pieniędzy dostanie 18 samorządów, w tym aż dwa z naszego regionu.

Państwo zmniejszy subwencje dla Brwinowa o ponad 150 tys zł. W efekcie do miasta na oświatę trafi z budżetu państwa niecałe 10,5 mln zł. Podobna sytuacja ma miejsce w Piastowie. Tu subwencja zostanie zmniejszona o prawie 170 tys zł, a do kasy miasta trafi ok. 11,5 mln zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.