Zmiany wyszły na plus

Podkowa Leśna

Zazwyczaj w stołówce szkolnej obiad mogą jeść tylko uczniowie. Ale nie w Podkowie Leśnej – tu niebawem każdy za niewielkie pieniądze będzie mógł kupić posiłek. – Ilość wydawanych posiłków w stosunku do lat ubiegłych znacznie wzrosła – zaznacza burmistrz miasta-ogrodu.

Przymiarki do „stołówkowych rewolucji” w Podkowie Leśnej rozpoczęły się na początku roku. Jedną z przesłanek do ich przeprowadzenia był system finansowania obiadów, który nadwyrężał i tak skromy budżet miasta. Dlaczego się tak działo? Za posiłek, którego koszt wytworzenia wynosił ponad 14 zł rodzice uczniów płacili zaledwie 4,5 zł. Brakującą część dopłacała gmina. W skali roku  dotacja na obiady wynosiła około 200 tys. zł.

Od września posiłki w szkole przygotowuje firma zewnętrzna, a za obiady w całości płacą rodzice. Na stronie szkoły można znaleźć tygodniowe menu z listą dań na poszczególne dni. Stołówka funkcjonuje od poniedziałku do piątku. Choć ten system działa od zaledwie kilku miesięcy to już widać korzyści jakie przynosi. – Z perspektywy ponad dwóch miesięcy już można ocenić, że podjęcie decyzji o zmianie formy prowadzenia stołówki było jak najbardziej zasadne i z korzyścią nie tylko dla uczniów. Osiągnęliśmy mierzalne oszczędności budżetowe, ale przede wszystkim mamy wpływ na kierowanie polityki prospołecznej, a co za tym idzie szerszą pomoc faktycznie potrzebującym – podkreśla na swoim blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

O rezultatach najlepiej w tym przypadku świadczą liczby. – Cena pełnego obiadu wynosi 7zł dla dziecka, 9 zł dla osoby dorosłej (emeryci, renciści i osoby ubogie – przyp. red.). Ilość wydawanych posiłków w stosunku do lat ubiegłych znacznie wzrosła – było około 130, obecnie jest 200. Biorąc pod uwagę, że cena obiadu jest wyższa dla osób stołujących się – to jest to miarą sukcesu. Pomimo znacznej różnicy w cenie dużo więcej osób chętniej korzysta z posiłków – zaznacza Tusiński.

To jednak nie koniec „plusów” programu. Dzięki wprowadzonym zmianom m.in. podniesieniu progu minimum socjalnego, pomoc została skierowana do rodzin, które rzeczywiście jej potrzebują. – Dotychczas tylko troje dzieci otrzymywało bezpłatne posiłki, obecnie po zmianie organizacyjnej jest ich 21. Docelowo będzie około 30 – podkreśla burmistrz Podkowy Leśnej.

Niebawem obiad w szkolnej stołówce będzie mógł zjeść każdy. – Trwają przygotowania umożliwiające zakup obiadu wszystkim chętnym mieszkańcom – dodaje Tusiński.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.