Zmiany w projekcie Stawów Walczewskiego

Grodzisk Maz.

Inwestycje prowadzone na grodziskich Stawach Walczewskiego nie ograniczą się tylko do modernizacji zbiorników wodnych i uporządkowania terenu. Niewykluczone, że pojawią się tam m.in. plaże, przystań dla rowerów wodnych czy siłownia.

Przebudowa Stawów Walczewskiego rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. Obecnie zakończyły się już prace związane z pogłębianiem i profilowaniem pierwszego stawu, uregulowaniem koryta rzeki Rokicianki oraz usypaniem grobli od strony ul. Warszawskiej. W ramach przeprowadzonych prac zostanie wykopany także drugi zbiornik wodny. Dodatkowo na terenie stawów powstanie m.in. nowy pomost oraz chodniki. Jednak to nie wszystkie prace jakie zostaną wykonane.

Jak udało nam się ustalić, w dotychczasowym projekcie przebudowy stawów zostaną wprowadzone zmiany. Grodziski magistrat chce, aby teren Stawów Walczewskiego był bardziej atrakcyjny i posiadał jak najwięcej funkcji, które będą mogli wykorzystać mieszkańcy. – Dodatkowo planujemy zaprojektować siłownię, chcemy wybudować górkę do zjeżdżania, a ponieważ w Grodzisku Mazowieckim działa związek żeglarski, widzimy potrzebę aby istniała możliwość pływania żaglówkami po większym akwenie. W ramach dodatkowych atrakcji myślimy, aby utworzyć pawilon dla łódek i przystań dla rowerów wodnych – wyjaśnia Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego. – Ponadto powstanie fontanna oraz most, pod którym będzie można przepłynąć – dodaje.

Ale to nie wszystko. Jest duża szansa, że na wspomnianym obszarze pojawią się plaże. – Planujemy ukształtować teren w taki sposób, aby była możliwość wybudowania plaży przy powstającym akwenie wodnym. Wymaga to odrębnego zaprojektowania – podkreśla Krupski.

Czy dodatkowe projekty wpłyną na termin zakończenia całej, prowadzonej obecnie inwestycji i mieszkańcy dłużej będą musieli poczekać na Stawy Walczewskiego w nowej odsłonie? – Przedsięwzięcie toczy się swoim torem. Chcemy rozszerzyć funkcjonalność Stawów Walczewskiego, przy czym nie zamierzamy wstrzymywać bieżących prac, a po ich ukończeniu akwen będzie dostępny. Oczywiście chcemy mieć możliwość uzyskania dofinansowania z funduszy unijnych na dodatkowe inwestycje, dlatego musimy jak najszybciej przygotować projekty. A obecnie jesteśmy w tracie przygotowywania koncepcji. Konkurs planujemy ogłosić w maju – mówi Krupski.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.