Zmiana napięcia i pożegnanie składów EN94

Kolej

O tym, że Warszawska Kolej Dojazdowa będzie musiała w końcu wycofać składy EN94 wiadomo od dawna. Wspomniane pociągi znikną definitywnie z torów wraz z długą zapowiadaną rewolucją w zasilaniu.

Ku niezadowoleniu miłośników starego i wysłużonego taboru EN94 nadchodzi kres pewnej epoki. Wyprodukowane przez Państwową Fabrykę Wagonów „Pafawag” ponad 40-letnie pociągi niedługo przestaną kursują linią WKD. Większość z nich już została „pocięta na żyletki”, a pozostałe czekają w kolejce. Wiele osób polubiło EN94 za ich niezawodność, niestety wraz ze zmianą napięcia (z 600V na 3000V) kolejki nie byłyby w stanie poruszać się po torach, a ich przystosowanie jest nieopłacalne.

WKD szykuje specjalne pożegnanie, podczas którego upamiętnione zostaną kultowe składy. – Ostatni przejazd w regularnym ruchu pasażerskim taborem starej generacji, serii EN94 produkcji „PAFAWAG” oraz symboliczne pożegnanie tego taboru odbędzie się w dniu 27 maja, czyli po 44 latach eksploatacji – podkreśla Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

Po 27 maja pociągi przestaną jeździć po torowisku WKD. Zastąpi je nowoczesny tabor 39WE wyprodukowany przez Newag. Jednak aby nowe pociągi mogły korzystać ze szlaku potrzebna jest zmiana napięcia. Kiedy to nastąpi? – W dniu 1 maja w związku z planowaną zmianą napięcia zasilania w sieci trakcyjnej z 600V do 3000V zostanie załączone napięcie 3000V na całej linii WKD oraz odbędzie się przejazd pociągu służbowego w celu sprawdzenia możliwości eksploatacji linii. W dniu 28 maja spółka planuje rozpoczęcie realizacji przewozów taborem przystosowanym do napięcia 3000V – mówi Kulesza.

Testy, które odbędą się 1 maja zostaną przeprowadzone w porze nocnej. Kolejarze nie przewidują utrudnień związanych z rewolucją zasilania.

O tym jakie zmiany niesie rewolucja w zasilaniu pisaliśmy tutaj.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.