Zmarła Maria Stypułkowska-Chojecka

Piastów

Mjr Maria Stypułkowska-Chojecka była żołnierzem Armii Krajowej. Wielokrotnie gościła w Piastowie, w 2007 roku Rada Miejska nadała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piastowa. Stypułkowska-Chojecka odeszła w wieku 89 lat.

Jej życiorys jest przepojony walką i zaangażowaniem na rzecz ojczyzny. W okresie II wojny światowej „Kama” był członkiem Szarych Szeregów i żołnierzem Armii Krajowej. Brała udział w wielu niebezpiecznych akcjach. Walczyła również w Powstaniu Warszawskim w batalionie „Parasol”. Stypułkowska-Chojecka uczestniczyła w słynnej akcji na gen. SS i policji Franza Kutscherę, który uchodził był „katem Warszawy”. Zginął z rąk polskich żołnierzy 1 lutego 1944 roku.

 

Po wojnie aktywnie uczestniczyła w spotkaniach Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Stypułkowska-Chojecka była przewodniczącą Rady Naczelnej stowarzyszenia. „Kama” została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznym.

 

„Kama” chętnie odwiedzała Piastów. Podczas spotkań opowiadała o trudnym czasie wojny i zaszczepiała poczucie patriotyzmu wśród młodzieży. 6 lutego 2007 roku Rada Miejska nadała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piastowa. W tym roku Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej zabrało na obchodach święta Gimnazjum nr 1. Reprezentował ją jej syn Sławomir.

 

Odszedł kolejny świadek historii. „Kama” dla wielu młodych ludzi może być przykładem. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się we wtorek 16 lutego o godzinie 11.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.