Złożyli hołd bohaterom

Region

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to czas, w którym oddajemy hołd tym, którzy walczyli na rzecz naszej wolności. 1 marca również w naszym regionie oddano cześć bohaterom.

Warto pamiętać, że to dopiero początek obchodów. Przed nami jeszcze wiele koncertów, imprez oraz uroczystości, których celem jest upamiętnienie „Żołnierzy Wyklętych”. Więcej przeczytasz tu

W powiecie pruszkowskim obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęły się na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie. Uczestnicy uroczystości, w tym m.in. Maksym Gołoś, starosta pruszkowski oraz Jan Starzyński, prezydent miasta oddali hołd kpt. Bolesławowi Pajączkowi ps. „Groźny”. Na jego mogile złożono kwiaty, nie obyło się bez wspomnień. „Groźny” był mieszkańcem Pruszkowa. We wrześniu 1939 roku rozpoczął walkę o wolną Polskę, został aresztowany w 1949 roku. W trakcie przesłuchań był bity i torturowany. Bolesław Pajączek zmarł w Pruszkowie w 2008 roku.

Warto odnotować, że starosta pruszkowski wziął udział w uroczystościach upamiętniających Karola Łoniewskiego ps. „Lew”, który urodził się w Nadarzynie. Obchody odbyły się w gminie Sitkówka-Nowiny w województwie świętokrzyskim. „Lew” Walczył w powstaniu warszawskim. Za przeniesienie meldunku z oblężonego Śródmieścia na Pragę, co wymagało nie lada wysiłku otrzymał Krzyż Walecznych. We wrześniu 1944 roku został osadzony w obozie Modlin, z którego udało mu się uciec. Po wojnie rozpoczął studia. Naukę łączył z działalnością konspiracyjną. Karol Łoniewski został aresztowany w lutym 1948 roku przez Urząd Bezpieczeństwa. Przebywał w kieleckim więzieniu. W lipcu 1948 roku został skazany na karę śmierci, dwa miesiące później doszło do wykonania wyroku. „Lew” został rozstrzelany w lasach w Zgórsku. 

O Łoniewskim pamiętali również mieszkańcy Nadarzyna. Na jego symbolicznym grobie złożono kwiaty i zapalono znicze. Upamiętniono również Romualda Górnickiego, który brał udział w kampanii wrześniowej i działał w strukturach Armii Krajowej.

Mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego cały czas mogą zapoznać się z wystawą „»…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu…«* Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego". We wtorek, 1 marca, w kościele św. Anny odbyła się msza za poległych żołnierzy. Następnie złożono kwiaty na cmentarzu parafialnym ku pamięci bohaterów. Ważnym wydarzeniem było uhonorowanie podczas obchodów Aleksandra Suzdorfa i Stefana Łuczyńskiego. „Bartek” i „Kropiciel” dla wielu mogą być przykładem niezłomności, waleczności oraz źródłem wartości patriotycznych.

W Podkowie Leśnej złożono kwiaty na grobie generała Antoniego Hedy ps. „Szary”. Udział w uroczystości wzięła jego córka –  Teresa Heda-Snopkiewicz, które uczestniczyła także udział w spotkaniu z młodzieżą w Zespole Szkół Samorządowych, gdzie zaprezentowano film o „Szarym”. Gen. Heda był dowódcą oddziałów partyzanckich Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej.

Również uczniowie regionalnych szkół pamiętali o „Żołnierzach Wyklętych”. W wielu placówkach odbyły się uroczystości i spotkania na temat losów bohaterów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.