Złapali Janosika

Region

Rząd wsłuchał się w apele Mazowsza i chce zmniejszyć w 2011 roku wysokość „janosikowego” dla województw. Zgodnie z jednorazową zmianą przepisów, subwencja regionalna będzie mniejsza o prawie 180 mln złotych.

O ulgowe potraktowanie w związku ze spadającymi wpływami podatkowymi województwo mazowieckie apeluje do rządu od kilku miesięcy. Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę, że wpłaty regionu na „janosikowe” znacznie obciążają budżet, a w 2010 roku osiągną rekordowe 939 mln złotych co stanowi 54% dochodów podatkowych.

Do subwencji regionalnej dorzuca się jeszcze tylko województwo dolnośląskie. Jednak wpłata z Wrocławia w tym roku ma wynieść jedynie 16 mln złotych.

W 2011 roku jednorazowo rząd chce za pomocą Ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej wprowadzić korektę do wskaźników dotyczących wpłat województw na „janosikowe” w wyniku czego ogólna kwota wpłat województw zostanie zmniejszona o178 mln złotych.

Subwencja regionalna będzie niższa niż w 2010 roku także z innego powodu. Do jej obliczania Ministerstwo Finansów korzysta z danych ostatniego zakończonego okresu budżetowego – a więc roku 2009. Tymczasem już wówczas samorządy odczuły spadek dochodów z PIT, a zwłaszcza CIT.

W związku ze zbliżającymi się wyborami rząd chce zaproponować także rozwiązanie, które pozwala organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego w drodze wyjątku na podjęcie uchwały budżetowej na 2011 r. w terminie do 28 lutego 2011 r. Wydłużono też do 31 marca 2011 r. termin ustalenia budżetu przez regionalną izbę obrachunkową.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu, wydłużenie ostatecznego terminu podjęcia uchwały budżetowej, ma umożliwić nowym organom stanowiącym, możliwość zapoznania się z projektami uchwał budżetowych, jak również uwzględnia czas, potrzebny nowym organom stanowiącym na zorganizowanie pracy, w tym powołanie komisji.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.