Zjazd z S8 do przebudowy. Sokołowska też

Region

Powiat pruszkowski przygotowuje się do przebudowy ul. Sokołowskiej i niebezpiecznego zjazdu z trasy S8 na węźle Puchały. Gotowa jest i koncepcja, i wstępne założenia przedsięwzięcia.

Opotrzebie zmiany organizacji ruchu na zjeździe z trasy S8 w ul. Sokołowską pisaliśmy wielokrotnie. Skrzyżowanie to uznawane jest za bardzo niebezpieczne. Do wypadków nie dochodzi tam może codziennie, ale jeśli już coś się tam stanie, to najczęściej finał bywa tragiczny. Szerokim echem odbiła się szczególnie czerwcowa tragedia, kiedy to w wyniku zderzenia z ciężarówką zginął 29-letni motocyklista. 

Kiedy można liczyć na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu? Na szczęście prace nad projektem przebudowy skrzyżowania już się rozpoczęły. – 27 sierpnia tego roku podpisaliśmy umowę z Przedsiębiorstwem Projektowo Handlowo Usługowym „Piedan” Daniel Pietrzak na wykonanie projektu przebudowy skrzyżowania ul. Sokołowskiej z ul. Zdrojową w strefie drogi krajowej S8 (węzeł Puchały). Zgodnie z umową projekt ma być gotowy do 15 grudnia 2018 r. Wstępne założenia dotyczące zjazdu z drogi krajowej S8 umieszczone są w koncepcji modernizacji całej ulicy Sokołowskiej. Z analizy projektanta wynika, że skrzyżowanie powinno być w formie ronda pełnowymiarowego, które pozwalałoby na swobodny ruch samochodów ciężarowych. Warto jednak zaznaczyć, że jest to koncepcja i na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej założenie to może ulec jeszcze zmianie – wyjaśnia Rafał Pszczółkowski ze starostwa powiatowego w Pruszkowie. 

Powiat współpracuje w tej sprawie z GDDKiA. – Koszty przebudowy skrzyżowania mają zostać podzielone pomiędzy Powiat Pruszkowski i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Po stronie Powiatu będzie to: wykonanie dokumentacji projektowej, nabycie nieruchomości niezbędnych do realizacji inwestycji (w przypadku, gdyby jej zakres wykraczał poza pas drogowy Drogi Krajowej S8), koszty robót ziemnych, natomiast GDDKiA poniesie koszty prac wykonywanych na poziomie terenu: asfalty, krawężniki, nawierzchnia i oznakowania – dodaje Pszczółkowski. 

Przebudowa czeka też samą ulicę Sokołowską od ronda w Pęcicach do alei Krakowskiej. Pod koniec sierpnia zaprezentowano koncepcję tego przedsięwzięcia. Zakłada ono m.in. budowę ponad 4-kilometrowego pasa pieszo-rowerowego, budowę odwodnienia, zatoczek autobusowych. Szczegółowy projekt ma być gotowy na początku przyszłego roku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.