Zima ZTM nie zaskoczy(ła)

Region

Służby nadzoru ZTM na bieżąco monitorują sytuację związaną z atakiem zimy w stolicy. Przewoźnicy warszawskiej komunikacji miejskiej mają obowiązek włączać ogrzewanie w pojazdach.  Przystanki muszą być uprzątnięte w ciągu 4 godzin po opadach śniegu. 

Zasady dotyczące ogrzewania w pojazdach, zostały precyzyjnie określone w umowach, jakie ZTM zawarł z poszczególnymi przewoźnikami.

Autobusy
Prywatni przewoźnicy – PKS Grodzisk Mazowiecki oraz Mobilis –  od listopada do końca marca  – muszą utrzymywać w pojazdach temperaturę w przedziale 5-15 st. C. W autobusach PKS-u (Scania) ogrzewanie włącza się automatycznie. W części pojazdów Mobilisu ogrzewanie również jest uruchamiane automatycznie, gdy temperatura spadnie poniżej 5 st. C. W pozostałych wozach ogrzewanie można włączyć tylko w zajezdni przed wyruszeniem w trasę. Kierowcy nie mają możliwości regulacji temperatury.
ITS Michalczewski musi uruchomić systemy grzewcze w autobusach, gdy prognozy pogody na następny dzień przewidują, że o godz. 6.00 będą temperatury ujemne. W autobusach marki MAN, którymi dysponuje przewoźnik, ogrzewanie może być włączone tylko w zajezdni.
W pojazdach największego przewoźnika, czyli Miejskich Zakładów Autobusowych, sezon grzewczy trwa od początku listopada do końca marca. Decyzje o włączeniu dodatkowego ogrzewania podejmowane są na podstawie prognoz pogody. W autobusach marki Jelcz,  MAN i Solaris Urbino 15 ogrzewanie jest uruchamiane przez obsługę techniczną w zajezdni, przed sezonem. Natomiast w 12- i 18-metrowych Solarisach ogrzewanie włącza się automatycznie. W pojazdach powinna zostać utrzymana temperatura w przedziale 5-15 st. C.

Tramwaje

W wagonach starszego typu przez cały okres zimowy przedziały pasażerskie są ogrzewane nadmuchem ciepłego powietrza z układu chłodzenia rozrusznika. Dodatkowo stosuje się ogrzewanie z grzejników elektrycznych (w nowszych wagonach). Dodatkowe ogrzewanie jest uruchamiane, gdy temperatura spadnie poniżej poniżej 5 st. C. W tramwajach typu 13N oraz 105N konieczna jest ingerencja zaplecza technicznego, w przypadku pozostałych typów wagonów motorniczy może sam uruchomić ogrzewanie.

Przystanki

ZTM odpowiada również za stan większości przystanków (pozostałe należą do firmy Adpol i innych właścicieli). Zgodnie z umowami podpisanymi z firmami sprzątającymi śnieg powinien zostać usunięty w ciągu 4 godzin od czasu zaprzestania opadów.

Pracownicy nadzoru ZTM będą przeprowadzali wyrywkowe kontrole, jak przewoźnicy wywiązują się ze swoich obowiązków, jak przebiega odśnieżanie przystanków.

Sprawdzane będą również sygnały od pasażerów. Zarząd prosi o przekazywanie informacji o przypadkach pojazdów, w których jest bardzo zimno. Każdy sygnał zostanie dokładnie sprawdzony. Informacje prosimy przekazywać na numer infolinii – 194-84 lub mailem na adres ztm@ztm.waw.pl.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.