Zielona woda na Stawach Walczewskiego. Czy bezpieczna?

Grodzisk Maz.

W mediach społecznościowych zrobiło się gorąco po opublikowaniu nagrania wideo, które przedstawia wodę pokrytą zieloną warstwą. Postanowiliśmy zająć się sprawą i sprawdzić czy zażywanie kąpieli wodnej w tym miejscu jest bezpieczne.

Film, o którym mowa wyżej został opublikowany na stronie facebookowej „Ratujmy Grodzisk Mazowiecki”. Widać na nim jak wodę pokrywają zielone glony. Osoby zainteresowane tematem szybko zaczęły udostępniać to nagranie. W sieci zaczęło pojawiać się coraz więcej plotek dotyczących zielonej substancji na powierzchni wody.

 

Również otrzymaliśmy wiele pytań od czytelników. Czy jesteście Państwo w stanie dowiedzieć się czy informacja podana na stronie na „Ratujmy Grodzisk Mazowiecki”, że na Stawach Walczewskiego obecna jest sinica jest informacją prawdziwą? Myślę, że przed weekendem, kiedy cała masa ludzi pojedzie z dziećmi nad wodę będzie to sprawa istotna, a może dzięki temu jeśli informacja okaże się prawdziwa pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych – napisała Kasia.

 

Aby wyjaśnić tę sytuację zwróciliśmy się do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grodzisku Mazowieckim, który zarządza kąpieliskiem na Stawach Walczewskiego. Czy kąpielisko jest bezpieczne dla użytkowników? Można się kąpać bez obaw o zdrowie? – Właśnie wracam ze spotkania w sanepidzie. Krótko mówiąc można się kąpać. Woda jest trochę zielona, natomiast absolutnie jest to związane z sinicami. Dla pewności kąpiących poddaliśmy wodę specjalistycznym badaniom, których się nie wykonuje na co dzień, nawet nad polskim morzem. Efekt jest taki, że wyniki są bardzo dobre. Badania mikrobiologiczne były wykonywane w poniedziałek, we wtorek był wynik, w środę otrzymaliśmy opinię sanepidu o jakości wody przydatnej do kąpieli – wyjaśnia Bartłomiej Grzegorski, kierownik działu obiektów sportowych grodziskiego OSiR-u.

 

Dowiedzieliśmy się też, że nie otrzymano żadnego niepokojącego zgłoszenia o chorobach, czy zakażeniach, które mogłyby wystąpić wskutek kąpieli na Stawach. – Nie ma żadnego zgłoszenia jeśli chodzi o jakiekolwiek choroby, skórne czy wewnętrzne oraz zakażenia. Nie zgłoszono nic do nas ani do sanepidu. W stawach jest naturalna woda. Zielona pokrywa to glony, które przy ostatnich temperaturach mają dobre warunki do rozkwitu, natomiast one nie są szkodliwe i występują miejscowo – wyjaśnia Grzegorski.

Tymczasem sanepid wydał komunikat, w którym informuje, że: – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim ostrzega, iż w okresach pojawiania się nadmiernego zakwitu planktonu w wodzie nie należy korzystać z kąpieli w kąpielisku na terenie Stawów Walczewskiego przy ul. Nadarzyńskiej w Grodzisku Mazowieckim, ponieważ może to spowodować negatywne skutki zdrowotne – brzmi komunikat na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grodzisku Mazowieckim. 

Ale jednocześnie stwierdzono przydatność wody do kąpieli. Dokładne wyniki badań grodziskiego sanepidu sprawdzicie tutaj.

Grodziski OSiR poinformował nas, że glony będą usuwane. – W czasie usuwania glonów chwilowo nie będzie można się kąpać. Musimy sprawić by kąpiący czuli się komfortowo – podkreśla Bartłomiej Grzegorski.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.