Zgłoś dzikie wysypisko przez aplikację

Region

Widzisz dzikie wysypisko śmieci? Nie wiesz, gdzie możesz zgłosić takie odkrycie. Teraz nie musisz szukać telefonu do urzędu. Wystarczy, że masz zainstalowaną w telefonie aplikację LocalSpot.

Zdarza się, że ludzie wywożą śmieci do lasu bądź wyrzucają je w okolicach pustostanów. Czasami ilość opadów nawarstwia się i nikt nic z tym nie robi. Teoretycznie jednostki samorządu powinny reagować, jednak nie zawsze posiadają wiedzę o takim zjawisku. – Staramy się sprzątać na bieżąco, ale nie jesteśmy wszędzie. Nie mamy wiedzy, czy gdzieś ktoś nielegalnie nie wyrzuca śmieci. Zdarzają się przypadki, że odpady zalegają w określonym miejscu, jednak nie zawsze miasto ponosi za to odpowiedzialność. Niektóre nieruchomości mają nieuregulowany stan prawny i w takim przypadku ciężko cokolwiek zrobić – wyjaśnia Elżbieta Jakubczak-Garczyńska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Pruszkowie.

Teraz każda gmina może liczyć na szybką reakcję mieszkańców. Wystarczy zainstalować aplikację LocalSpot, aby poinformować urząd o dzikim wysypisku. Potrzeba zaledwie chwili, aby pomóc w rozwiązaniu problemu. Należy zrobić zdjęcie, wybrać kategorię „Akcja #BrudnoTu” i kliknąć przycisk „dodaj”. – Wystarczy mieć w telefonie dostęp do internetu. Aplikacja jest skonstruowana intuicyjnie i wystarczy, że w nią wejdziemy i będzie ona w stanie znaleźć lokalizację, w której w danej chwili się znajdujemy. Wystarczy dodać zdjęcie, a ono pojawi się na mapie. Możemy to zrobić anonimowo bądź zalogować się. Aplikacja jest bezpłatna – tłumaczy Marta Modzelewska z Fundacji Banku Ochrony Środowiska.

Dzięki aplikacji każdy może zaoszczędzić czas. Modzelewska: – Nasze zgłoszenie trafia bezpośrednio do urzędu do konkretnego działu. Często tak naprawdę nie wiemy, gdzie się zgłosić i rezygnujemy. Aplikacja ma być wsparciem dla nas, ale także i dla urzędów. Gminy często nie wiedzą o nielegalnych wysypiskach.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.