Zerwana umowa z wykonawcą remontu pałacu

Brwinów

Kłopoty z remontem zabytkowego pałacu w Parku Miejskim w Brwinowie. Gmina odstąpiła od umowy z wykonawcą prac i poszukuje nowej firmy, która dokończy inwestycję.

„Nasze marzenia się spełniają” – tymi słowami o mających rozpocząć się pracach remontowych w zabytkowym pałacu informował jeszcze kilka miesięcy temu burmistrz Arkadiusz Kosiński. Przetarg na przeprowadzenie prac w lipcu ubiegłego roku wygrało konsorcjum firm Instal Warszawa S.A. oraz Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A. To przedsiębiorstwa z dużym doświadczeniem w przywracaniu blasku zabytkom. Optymizm związany z rozpoczęciem remont był więc też spory.

Konfrontacja oczekiwań z rzeczywistością okazała się jednak brutalna. Na przełomie czerwca i lipca gmina odstąpiła od umowy na remont pałacu. Co się stało? – Ze strony wykonawcy pojawiły się najpierw opóźnienia, a następnie oczekiwania finansowe znacznie wykraczające poza ustaloną kwotę. Nie mogliśmy przyjąć propozycji wykonania za dodatkowe wynagrodzenie prac, które były uwzględnione w przetargu i są już objęte umową, projektem budowlanym i  ważnym pozwoleniem na budowę – wyjaśnia burmistrz Arkadiusz Kosiński. – Taki wzrost oczekiwań finansowych, o jaki wystąpiło konsorcjum, jest bezpodstawny – dodaje.

Zakładając winę wykonawcy, gmina podjęła też decyzję o zajęciu na poczet kar umownych blisko 420 tys. zł wynagrodzenia konsorcjum za dotychczas wykonane prace.
 
Tak radykalny krok musiał być wcześniej skonsultowany z urzędem marszałkowskim. Pałac w Brwinowie remontowany jest bowiem dzięki pozyskanemu na ten cel dofinansowaniu. – Nie utracimy dotacji uzyskanej na rewitalizację pałacu, ale wiemy już, że zakończenie prac przesunie się w czasie o kilka miesięcy do wiosny przyszłego roku – mówi burmistrz Kosiński.

Nowy przetarg na dokończenie prac w pałacu ma zostać ogłoszony w ciągu kilku najbliższych dni.

Budynek w parku miejskim to jeden z najcenniejszych historycznie obiektów na terenie Brwinowa. Powstał w latach 30. ubiegłego wieku, służył najpierw jako letnia rezydencja rodziny Wierusz-Kowalskich, a następnie jako szpital polowy. Przez lata gospodarzem tego miejsca była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Od niedawna pałac jest już własnością gminy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.