Ze smogiem nie ma żartów

Region

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o smogu w Polsce. Alarmy dotyczące bardzo wysokich stężeń w powietrzu pojawiły się też w naszym regionie.

Miniony weekend i początek tygodnia choć pogodny, przyniósł nam ogromne problemy. Wszystko przez zanieczyszczenie powietrza i utrzymujący się smog. W sobotę pojawiły się pierwsze alarmy dotyczące przekroczeń norm i pogorszenia jakości powietrza. Z godziny na godzinę sytuacja była coraz groźniejsza. W niedzielę serwery Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska miały kłopoty z funkcjonowaniem z powodu dużej ilości wejść na stronę. Problem miała też aplikacja „Jakość powietrza w Polsce” wydana przez GIOŚ. W poniedziałek warszawska komunikacja funkcjonowała za darmo. GIOŚ w tych dniach zalecał, by osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz dzieci pozostały w domach. 

Winowajca, czyli kto?
Winowajcą całej sytuacji był smog. Tworzą go m.in. pyły PM2,5 i PM10 zawieszone w powietrzu. Smog zawiera również benzo(a)piren, rakotwórczy związek występujący też w dymie papierosowym. 

– W Polsce największym problemem jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza są trzy sektory. Pierwszy to tzw. niska emisja, czyli ogrzewanie domów i mieszkań, kolejny to przemysł (wraz z energetyką), a ostatni transport. Połowa zanieczyszczeń pyłami to zanieczyszczenia pochodzące z niskiej emisji. Biorą się ze spalania węgla, ale też drewna czy wręcz odpadów w przydomowych piecach. Kłopot w tym, że w Polsce jest kilka milionów pieców, które nie spełniają standardów mających obowiązywać od 2022 r. – mówi nam Oskar Kulik z Fundacji Client-
Earth Prawnicy dla Ziemi, dbającej o stanowienie dobrego prawa  w zakresie ochrony środowiska. 

Normy zanieczyszczeń możemy sprawdzać w darmowej aplikacji „Jakość powietrza w Polsce”. Trzeba jednak nie tylko patrzeć na kolory ikon informujące o poziomie zanieczyszczenia, ale też sprawdzać liczby. – Jeśli polski indeks jakości powietrza wskazuje stan „umiarkowany”, a stan ten utrzymuje się przez całą dobę, to oznacza to średniodobowe przekroczenie normy dla pyłu zawieszonego PM10. Norma ta jest prawnie wiążąca i jest pochodną dyrektyw unijnych. Niestety według aplikacji nawet utrzymanie się poziomu „dobrego” na górnej granicy może skutkować średniodobowym przekroczeniem norm – ostrzega Oskar Kulik. 

Smog = choroby
Długo utrzymujący się epizod smogowy, bo tak właściwie nazywa się sytuacja z którą mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach, może odcisnąć piętno na naszym zdrowiu. – Co istotne, większość długotrwałych powikłań ma charakter chorób układu krwionośnego, a nie oddechowego, gdyż pyły PM2,5 przenikają do tego pierwszego układu – zaznacza Oskar Kulik. 

Zatem o ile w trakcie epizodu smogowego możemy narzekać na problemy z oddychaniem, duszność czy kaszel, to kilka dni po nim może się nastąpić fala np. zawałów serca u osób starszych. – Nie odnotowaliśmy w ostatnich dniach wzrostu zgłoszeń z tymi dolegliwościami – uspokaja jednak Wojciech Diadia, szef pruszkowskiej bazy Falck Medycyna. 

Gdy sąsiad kopci…
Jeśli widzimy, że z komina sąsiedniego domu wydobywa się czarny gryzący dym to warto zawiadomić straż miejską. Ma ona upoważnienie od prezydenta Pruszkowa, by w godz. 6 – 22 interweniować na prywatnych posesjach. W przypadku posesji należących do podmiotów gospodarczych możemy interweniować przez całą dobę. Funkcjonariusze muszą jedynie mieć przy sobie wspomniane upoważnienie – poinformowała nas Urszula Skrabska z pruszkowskiej straży miejskiej.

***************************************************************************************

To nie smok wawelski. To smog…
Miniony tydzień to nie tylko mrozy, ale także smog. – Jaki smok? Wawelski? – spytał jeden ze spotkanych mieszkańców Pruszkowa.  – Nie, ten pisany przez „g” na końcu – odpowiedziałem.

Rzecz może śmieszna gdyby nie była poważna. Wystarczy wniknąć w rosnące słupki zanieczyszczonego powietrza, np. w podstołecznym Piastowie. To już powoli staje się normą… 
Kolejna scenka, w SMK-ce do Pruszkowa. – Jak fajnie, dziś (9 stycznia) jeździmy za darmo – cieszy się jedna z pasażerek. – A wie pani dlaczego? – pytam. – No bo jakiś smog – twierdzi. – A skąd on się bierze? – Ale z rana pan pytania zadaje…

Przypomnijmy więc. Do zanieczyszczenia powietrza przyczyniamy się w dużej mierze sami. Paląc w kominkach „byle czym”, używając samochodów ile wlezie. Ale nad tym mało kto się zastanawia. Najważniejsze: dziś komunikacja za darmo! Gdzieś znikają informacje, że potężny smog to groźny sygnał dla starszych i dzieci, astmatyków, osób z chorobami serca, dróg oddechowych. Nie powinny wychodzić… A skoro nie powinny wychodzić, to szansę na bezpłatną komunikację miejską też tracą. I tak w kółko. Smoku, zwalcz smoga! [AG]

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy